@bettypavkova

úterý 14. května 2019

Ochráním tě - Peter MayPeter May se v novém detektivním románu vrací do prostředí bestsellerové trilogie z ostrova Lewis.


Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi vlastní hebridskou luxusní oděvní značku Ranish Tweed. Když se společně vypraví na služební cestu do Paříže, Niamh se nečekaně dozví o manželově poměru s ruskou módní návrhářkou a vzápětí se stane svědkem toho, jak Ruairidh i s milenkou zahyne při výbuchu bomby. Zatímco se pařížští policisté i jejich skotští kolegové pouštějí do vyšetřování, Niamh se v žalu vrací domů na ostrov Lewis.

Začne se probírat vzpomínkami na svůj život s Ruairidhem a zoufale se snaží odhalit, kdo by proti jejímu manželovi mohl něco mít. Francouzská policie mezitím vyloučí možnost teroristického útoku a místo něj se přiklání k vraždě. Hlavní podezřelé se na ostrov Lewis vydává sledovat detektivní vyšetřovatelka Sylvia Braqueová.
Jedna žena se zaobírá minulostí, druhá je ponořena do vyšetřování. Obě se však postupně přibližují k nepříteli s vražednými úmysly.

Díky literárnímu projektu Novinka měsíce se mi do rukou dostal nový román od Petera Maye. Do rukou se mi kniha Ochráním tě dostala díky dopravci se slušným zpožděním, ale nakonec jsem se jí přece jen dočkala. Těšila jsem se na ni moc, protože Peter May je hodně známým autorem detektivních příběhů... a víte co? Já se s ním díky Ochráním tě setkala poprvé!

Na úplném začátku knihy dochází k výbuchu automobilu. Sedí v něm manžel hlavní hrdinky Niamh, Ruairidh. Výbuch je fatální a pro Niamh začíná její nejhorší období v životě. Nemáš totiž tušení, kdo by mohl chtít jejímu manželovi ublížit. A dlouho případu na kloub nemůže přijít ani policie se Sylvií Braqueovou v hlavní roli.

Musím říct, že jsem nejdřív měla pocit, že kniha bude spíše průměr. Ve druhé polovině se však všechno změnilo a mně došlo, že kniha Ochráním tě je skvělá. Moje lehké počáteční rozčarování bylo způsobeno hlavně tím, že jsem opravdu očekávala detektivku. Knihu, ve které bude v hlavní roli vyšetřování. Jenže tak tomu není. Vyšetřování se objevuje spíše v menší míře, stejně tak Sylvia Braqueová. Hlavní je prožívání těžké doby z pohledu Niamh. Dozvídáme se zde spoustu informací o její (a Ruaridiho) minulosti a o jejich vztahu. Tento manželský pár podniká ve výrobě látky pod názvem Ranish Tweed. Díky tomu nás příběh lehce zavádí i do světa módy a právě výroby této luxusní látky. Co jsem očekávala a dostala bylo úžasné popisování prostředí a života na ostrově Lewis (Skotsko). Už v několika knihách mě fascinoval život na těchto ostrovech, které jsou více či méně odtržené od zbytku světa. Kniha Ochráním tě ve mně ještě více ukotvila touhu k životu právě na nějakém takovémto odlehlém ostrově. Peter May celé drsné prostředí popisuje neskutečně přitažlivě a mě opravdu fascinuje to soukromí, které takovéto ostrovy přinášejí. Nad druhou stranu je to chvilkami i děsivé, protože v případě potřeby se k Vám policie jen tak nedostane, ale to atmosféře takovéto knihy jenom přidává.

Závěr knihy mě dostal. Absolutně jsem ho nečekala, byl opravdu šokující. Na jednu stranu byl už možná trošičku překombinovaný. Ale víte co? Na mě to fungovalo a mně se to neskutečně líbilo. Závěr mě vážně dostal. V kombinaci s tím, že autor nám postupně odhaluje různé šokující události, které se odehrály v minulosti jde opravdu o napínavou a překvapující knihu.

Vzhledem k tomu, že se kniha odehrává ve Skotsku, na Ostrově Lewis je jasné, že mluva domorodců se bude lehce lišit. Původním jazykem je zde gaelština a musím říct, že pro mě jako pro Čecha byly názvy a jména v tomto jazyce poměrně oříšek. Rozhodně tedy oceňuji, že na začátku knihy (kromě krásné mapy) naleznete i slovníček s výslovností jmen a názvů. (Část příběhu se odehrává i v Paříži, takže tam najdete i výslovnost francouzských jmen, což jsem ocenila také, protože francouzsky neumím ani slovo). Někdy může být slovníček v knize spíše detailem, ale tady mi opravdu výrazně pomáhal v užívání si čtení a proto bych vám určitě doporučila ho při čtení využít. :-) Detail, který ale zmíním, protože mě na knize zaujal je to, jak mile je název knihy propojen s dějem. Někdy název knihy se samotným dějem nemá přespříliš společného, někdy se ho autor s příběhem snaží propojit až moc násilně, ale Peter May vystihl ten okamžik, když vám propojení děje s názvem dojde až po nějaké chvilce, ale hrozně mile vás to překvapí.

Překvapilo mě, jak skvěle autor kombinuje čtivost s poměrně rozsáhlými popisy a hravým jazykem. Peter May nepíše prosté věty, ale používá krásná přirovnání, která skvěle doplňují popisy ostrova, ale i celkově příběh samotný. Většina knih, které jsou psány podobným jazykem se mi nečtou tak lehce jako Ochráním tě. Z prvního setkání s Peterem Mayem jsem opravdu nadšená, protože právě způsob jakým píše mi neskutečně vyhovuje a líbí se mi. 

Už jsem zde zmínila i mapu. Musím tedy zmínit celkovou grafickou stránku románu. Obálka ve stylu tvídu, pokrytá krví... i předsádky jsou krásné. Zároveň je zde vystupující "štítek" s názvem knihy a jménem autora. Kniha mě upoutala už na první pohled a jsem ráda, že takhle krásně zpracovaný kousek mám ve své knihovně.

Přesto, že jsem si v prvních chvílích myslela, že z knihy nebudu vyloženě nadšená, opak se stal pravdou a mě nakonec Ochráním tě neskutečně překvapilo. Rozhodně doporučuji neočekávat od knihy čistokrevnou detektivku, ale spíše román, který kombinuje těžké lidské osudy se zajímavým prostředím a detektivní zápletkou, která v knize sehrává hlavní roli, ale její samotné vyšetřování je spíše vedlejší. Velmi čtivý a překvapující příběh je rozhodně tím pravým po čem sáhnout a já nelituji, že tohle byla má první kniha od Petera Maye. Určitě to nebude moje poslední kniha, kterou si od něj přečtu. Vzhledem ke vzhledu knihy Vám knihovnu bude zdobit a stejně tak poslouží i jako krásný dárek pro nějakého jiného milovníka knih, který kromě kvalitního obsahu ocení i vzhled knihy. Knize dávám 85 % a vážně jsem s ní byla spokojená!

Kniha Ochráním tě vyšla v nakladatelství Host. Kniha Ochráním tě je propagována v rámci akce Novinka měsíce. Více o akci Novinka měsíce najdete tady na jejich webu nebo tady na facebookové stránce. Moc děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

5 komentářů:

 1. Jů, miluju Skotsko a tohle vypadá ještě dobře. Kouknu po ní 😊

  OdpovědětVymazat
 2. Myslela jsem, že je to průměrná kniha, ale asi po ní přeci jen mrknu :-) moc hezká recenze.

  OdpovědětVymazat
 3. Vypadá to zajímavě, přidám si jí na svůj seznam a uvidím jestli se nakonec k ní dostanu. JInak super recenze

  OdpovědětVymazat
 4. Peter May je jeden z těch autorů, kteří mě lákají, ale ještě jsem se k němu nedostala. Podobně to mám třeba s Jo Nesbem. :) Momentálně poslouchám audioknihu Paganiniho smlouva od Larse Keplera :)

  OdpovědětVymazat

Každý komentář mi udělá velkou radost a moc za něj děkuji. :-)