@bettypavkova

čtvrtek 31. května 2018

Červený vrch - Jamie McGuire

května 31, 2018 3 Comments


Jak se zachovat, když ten, pro koho byste položili život, vám o něj začne usilovat?

Scarlet je rozvedená, pětatřicetiletá matka dvou dcer a pracuje jako rentgenová laborantka. Je pátek odpoledne a má službu v nemocnici, dcery poslala na víkend za otcem. Na příjem přivážejí umírající, ošklivě pokousanou a vyhublou dívku, a její rentgenový snímek prozrazuje to, o čem se v lékařských kruzích s hrůzou již pár dnů hovoří. Z Evropy se šíří záhadný virus a svět je zachvácen pandemií, která postupuje neuvěřitelně rychle. Projevuje se nesnesitelnou bolestí břicha a bleskovým úbytkem váhy, a pak už je jen smrt. Mrtví však nenacházejí klid, ale mění se v šouravé zombie, a hledají, čím by ukojili svůj neutišitelný hlad. Vábí je lidské maso a lačně se na ně vrhají. Jedinou obranou živých je rychlost a zásah do mozku zombie.

Scarlet se upne k tomu, aby zachránila své dcery za každou cenu. Musí je odvézt na jediné bezpečné místo k přežití, které zná. Na ranč Červený vrch.

Když jsem zjistil, že Červený vrch mají v Levných knihách za 79 Korun, chtělo se mi křičet radostí. Miluju The Walking Dead, takže jsem před nějakou dobou hledala knihy se zombie tématikou a samozřejmě jsem narazila i na Červený vrch, který mě vážně zaujal. Knihu už jsem však nemohla nikde najít. Ta radost, že zombieky seženu, a ještě k tomu tak levně byla neskutečná.

Kniha je řazená do hororů a jisté prvky hororu byste tam opravdu možná našli, ale příliš jich nebude. Nejblíž k hororům mají asi popisy, které jsou občas poměrně naturalistické. V podstatě však neočekávejte takový ten "pravý" horor. Kniha se totiž věnuje z velké části vztahům. Hlavně lásce v různých podobách. Je fakt, že bych možná ocenila trochu víc zombieků, ale úplně málo jich tam nebylo.

Ve Walking Dead mi chyběl ten úplný začátek zombie apokalypsy a reakce lidí. Rick se přece jenom probral už do světa, který tak nějakou dobu fungoval. V této knize sledujeme právě začátek apokalypsy, což mi udělalo neskutečnou radost. 

Jak jsem již zmínila, tak si v knize přijdou na svoje i ti, co čtou rádi o vztazích. Kniha se jim věnuje z velké části a je zajímavé sledovat jejich vývoj v téhle extrémní situaci. Možná mi trochu vadilo, že v knize fungovalo vše tak, jako v zombiech filmech a postavy se od toho hodně "odpichovaly". "Ve filmech musíš rozmlátit hlavu a až pak umřou, tak to bude určitě fungovat!". Já bych asi filmům tak moc nedůvěřovala. :-D Stejně tak by mi asi chvíli trvalo uvěřit samotné apokalypse. Je fakt, že v knize je ale uvedeno, že se o jakémsi "oživování" už nějakou dobu spekulovalo...

Kniha je psána z pohledu několika postav, jsou ale dostatečně rozdílné, abyste neměli problém se ihned zorientovat, kde se zrovna nacházíte. Také se mi líbí, jakými způsoby autorka osudy propojila a nebála se s nimi extrémně pracovat. Kniha je neskutečně čtivá a její čtení Vám bude utíkat jako nic.

Pokud jste fanoušci TWD nebo celkově apokalyps, rozhodně do knihy 79 Korun investujte. Kniha se mi vážně líbila. Přináší mix napětí, nechutných zombie, vztahů a sympatických postav (ty Vám občas přinesou takový ten "Co to sakra!!" moment). Skvěle se čte a přenesa Vás do obdobného prostředí jako byly začátky Walking Dead. Knihu hodnotím 77% a rozhodně ji doporučuji!

pondělí 28. května 2018

Scarlet - Marissa Meyer

května 28, 2018 3 Comments



Když Byla Scarlet Benoitová malá, opustili ji oba rodiče a byla poslána na vychovávání k babičce. Nyní je jí osmnáct a je přesvědčena, že se o sebe dokáže postarat sama. Nepotřebuje a ani nechce si nikoho pustit do života. Výjimkou je její babička Michelle, žena, která Scarlet naučila všechno, co umí: pilotovat raketu, oškubat kachnu,ignorovat názor většiny a udělat si svůj. Celých jedenáct let byla babička pro Scarlet jedinou blízkou bytostí na světě.
Až do dne, kdy babička náhle zmizí a Scarletin život se obrátí vzhůru nohama.
Po přečtení prvního dílu Měsíčních kronik, Cidner (recenze tady), jsem se nemohla dočkat až se vrhnu na díl druhý - Scarlet. Netrvalo to tedy dlouho a já si knihu objednala. Začetla jsem se do ni prakticky okamžitě...
Anotaci, kterou jsem uvedla nad článkem jsem opět, jako u prvního dílu, zkrátila. U této série jsou podle mě anotace na zádech knihy až příliš obsáhlé a doporučuji je nečíst, případně jen ten kousek, co máte tady. :-) Někdo se při jejich sestavování dost rozmáchl a člověk se až někdy před polovinou knihy dostane na konec anotace a to je poměrně škoda, takže anotacím se radši vyhýbejte.
Nejprve bych se zmínila o obálce. Ty zmiňuji pouze když mě uchvátí a u Scarlet se to prostě stalo. Přiznám se, že mě celé Měsíční kroniky zaujaly právě díky obálce Scarlet, která je nádherná. Jednoduchá, ale myslím si, že rozhodně zaujme na první pohled. Mrzí mě, že mi přijde, jakoby obálka Scarlet absolutně neladila k Cinder, ta jako by obálku měla úplně jinou (a moc se mi nelíbí). Cress mi přijde zase lehce podobnější k Cinder. Winter jako by opět navazovala na Scarlet. Je to zvláštní, ale nepříliš podstatné. Scarlet má prostě obálku nádhernou!
Pokud jste četli moji recenzi na Cinder (a pokud ne, mazejte se na ní podívat!) možná si matně pamatujete, že mě vážně nadchla. Autorka prvním dílem nasadila poměrně vysokou laťku a tak jsem s napětím očekávala co předvede v díle druhém.
Píše stále čtivě! Ano. Marissa Meyerová píše neustále neskutečně čtivě. Opravdu jde asi o nejčtivější knihy, které jsem zatím četla. Příběh Vám rozhodně bude utíkat a to nejen díky autorčině stylu, ale i díky příběhu samotnému. Scarlet je jistým způsobem retelling na Červenou Karkulku. Tu jsem měla vždy ráda a i v podání Meyerové mě bavil o něco víc než díl první.
Scaret nás přivádí na venkov, tentokrát Francouzský, což je pro mě také bližší a lákavější než dějiště Cinder. Příběh mi přišel i mnohem akčnější a je vidět, že autorka příběh krůček po krůčku posouvá k velkému finále. Oceňuji také to, jak postupně vše propojuje. Střídavě zde sledujeme pokračování příběhu Cinder, ale také právě nové hlavní hrdinky Scarlet a na konci už nám je jasné, jakým způsobem bude do děje zapojena ve třetím díle třetí hrdinka - Cress.
Postavy se mi zde líbily mnohem víc než v Cinder. Přiznám se, že k Cinder jsem přilnula, ale ne tak moc jako ke Scarlet. Hlavní hrdina - Vlk - je mi rozhodně bližší než byl v prvním díle hlavní hrdina, princ Kai.
Druhý díl podle mého opět o něco zvedl příčku celé série a jsem tím pádem neskutečně zvědavá na třetí i čtvrtý díl. Pokud se v každém díle autorka posune o úroveň výš, finále by mohlo být opravdu epické. I po druhém díle série Měsíční kroniky můžu říct, že se neskutečně těším na další díly a i na jiné knihy od autorky. Rozhodně doporučuji a dávám 93%.

pátek 25. května 2018

Temnými hvozdy - Emily Carroll

května 25, 2018 6 Comments




Přišlo to z lesa. Vše podivné přichází z lesa. Pětice tajemných, mrazivých příběhů vás zavede do hlubin děsu (a možná i vyvede zpátky?). 

Jejich nejednoznačnost dává prostor fantasii a donutí Vás s mrazením v zádech o nich dlouze přemýšlet. A pokud se při jejich čtení nedokážete zbavit neodbytného pocitu, že Vám to všechno cosi připomíná, pak vězte, že Temnými hvozdy by mohlo mít s klidem podtitul Kytice II. 
Vydejte se na cestu temnými hvozdy a objevte, co v nich číhá NA VÁS.

Už nějakou dobu mě přítel, milovník komiksů, přesvědčoval ať si taky konečně nějaký přečtu. Přiznám se, že s komiksy mám problém odjakživa. Už jako malá jsem takové ty dětské komiksy, typu Kačer Donald, nijak nevyhledávala. Nějak mi nejde soustředit se pořádně na obrázky i text. Každopádně jsem se na konec spontánně rozhodla sáhnout po Temných hvozdech. Zvolila jsem je hlavně z toho důvodu, že obrázky zde převládají nad textem a také to, že nejde o komiks o akčních hrdinech, které nijak nevyhledávám, ale o komiksové, hororové povídky.

Ano, jde o pět povídek, které jsou propojené děsem. Autorka nechává čtenářům spoustu prostoru pro jejich vlastní fantasii. Často se v povídkách setkáváme jen s různými náznaky a naše fantasie musí sama pracovat na plné obrátky a to bylo prostě skvělé. V anotaci je zmínka o Kytici a já bych klidně souhlasila. Je to podobná temnota v některých případech také se zaměřením na vztahy. Tenhle komiks Vás bude nutit přemýšlet... Ještě dlouho po přečtení.

Ilustrace jsou nádherné. Každý příběh na mě ilustracemi působil trochu jinak. Každý příběh byl ilustrovaný tak trochu jiným způsobem a podtrhovalo to jeho atmosféru. Každý příběh působí jinak a já nedokážu říct, který se mi líbil nejvíc. Kresby i texty působí tak nějak "umělečtěji" už na první pohled, alespoň na mě, než jiné komiksy.

Pokud jste jako já, komiksy nepolíbení a třeba byste to rádi změnili, myslím si, že Temnými hvozdy bude to pravé. Pokud milujete horory tak jednoznačně. Já jsem byla překvapená jako moc se mi Temnými hvozdy líbilo a jak dlouho jsem o tomto komiksu přemýšlela. Najdete zde duchy, ale i příšery. Vztahy a jistým způsobem prvky gotických románů. Komiks na mě působil tou temnotou, která na mě dýchá právě z gotických románů. Temnými hvozdy rozhodně doporučím, hodnotím na 90%.

úterý 22. května 2018

Wrap Up - Duben 2018

května 22, 2018 5 Comments
Zdravím Vás! Dnes konečně u Wrap Upu, neboli přečtena, tentokrát za duben 2018. Hned na začátku dubna slavím narozeniny a jako správný milovník knih jsem i hromadu dostala a hned několik z mých nových miláčků jsem v dubnu přečetla.

První knihou, kterou jsem v dubnu přečetla (rozčetla jsem ji koncem března) byl Dvůr křídel a zmaru. Sérii Dvorů miluju a třetí díl mě neskutečně bavil. Přednost dávám přesto dílu druhému. Recenzi si můžete přečíst tady.








Druhá dubnová kniha byly Dopisy, které nikdo nečetl. Kniha, jejíž děj se odehrává na pozadí druhé světové války. Láska.
Setkáváme se zde i s postavami ze "současnosti". Kniha mě mile překvapila, byl to první "narozeninový" kousek a jsem moc ráda, že jsem si ji přála. Více tady.







Manželé od vedle a třetí dubnová kniha. Jde o klasický, současný thriller. Takové to hodně čtivé a místy napínavé čtení, které nezklame, když si chcete odpočinout a užít příjemnou, dramatickou četbu. Poměrně příjemné překvapení a vůbec ne špatné čtení! Recenze tady.







Čtvrtá dubnovka byl Dotek Anthropoidu, což je moje oblíbené, válečné téma. Dotek Anthropoidu bych hodnotila jako zajímavou knihu pro někoho, kdo má o tomto tématu přehled. Kniha je krásně grafiky zpracovaná. Více tady.








Pátá dubnovka byla Hotová zlodějka. Knihu mi na recenzi zaslalo nakladatelství BETA Dobrovský. Jde vlastně o první young-adult, které BETA vydala a byla to pecka. Vydala ho totiž BETA a tím pádem nejde o klasické YA, ale pořádně drsnou knihu, která mě neskutečně mile překvapila. Pokud milujete umění, hlavně Duchampa, musíte si Hotovou zlodějku stoprocentně přečíst. Neskutečné překvapení, na které najdete moji recenzi tady.





Šestou dubnovou knihou, kterou jsem přečetla byl Skleněný trůn. Další série od mé oblíbené Sarah J. Maas. Tady šlo ale spíše o zklamání. Knize jsem dala čtyři hvězdičky, ale čím více o ní přemýšlím, tím více si nejsem jistá, jestli si kniha vůbec čtyři hvězdy zaslouží. Od Maasové jsem čekala mnohem víc a já si nejsem úplně jistá, zda budu v této sérii pokračovat, jednou asi ano, snad to u mě bude jako u většiny a od dalších dílů mi série bude připadat lepší... Recenze je tady.




Sedmá dubnová kniha byly Ohníčky všude kolem od Odeonu. Na tuhle knihu jsem úplně zapomněla napsat recenzi, ale nebojte se, bude! Kniha byla naprostá paráda. Jde o drama, možná bych ji jistým způsobem přirovnala k Sedmilhářkám. Kniha sleduje osudy několika rodin, které jsou velmi propletené a dramatické... Byla to opravdu paráda, těšte se na recenzi!






Osmá kniha byla Trhlina. Horor ze Slovenska, který slibuje množství strachu, získal ocenění a strašně lidí je z něj unesená... Pro mě to bylo asi letošní největší zklamání... Proč? To najdete v recenzi.








Devátá kniha a detektivka z doby Pýchy a předsudku, kde se setkáte i s postavami v Pýše a předsudku vystupujícími! Ano, to je přesně kniha Smrt přichází do Pemberley. Lehký nad průměr s nádhernou obálkou. Víc v recenzi.








Duben jsem nakonec zaokrouhlila na krásných deset knih. Poslední byl komiks Temnými hvozdy, na který zatím není recenze, ale už je napsaná a jen čeká, kdy se na ni dostane čas se zveřejněním. Máte se na co těšit! Nádherné ilustrace a děsivé příběhy!









Tak o byl můj knižní duben, deseti knihami jsem byla nakonec překvapena, čekala jsem jich mnohem míň. Což se mi asi splní v květnu, kdy jsem zatím na dvou knihách. :-D No uvidíme. Kolik knih jste v dubnu přečetli vy? A četli jste nějakou z těchto? Jak se Vám líbily? :-)

čtvrtek 17. května 2018

Pražský Casanova - Andrej Líbal

května 17, 2018 2 Comments



Co všechno se může stát, když na ulici oslovíte krásnou ženu? Může vás odmítnout nebo vám změnit život. Je to krok, na jehož rozmyšlení nemáte moc času. Bude to výhra nebo prohra? Jste-li někým, jako je David Braun, neváháte, protože ženy milujete stejně jako on.
Od autora knihy Pražský Casanova, Andreje Líbala jsem dostala nabídku, jestli bych si jeho knihu nechtěla přečíst a zrecenzovat. Rozhodla jsem, že knihu vyzkouším. Jde o erotický román - a přiznám se, že to nejsou knihy, které bych vyloženě vyhledávala, ale člověk si má rozšiřovat obzory. Když "Casanova" přišel, vrhla jsem se na něj. Jak se mi líbil si můžete přečíst dnes. 
Jak jsem již řekla, jde o erotický román. Hlavní hrdina je závislí na sexu, myslí na něj skoro neustále a neudrží se, když vidí prakticky jakoukoliv ženu. Je bohatý a díky tomu má čtenář možnost nahlédnout do zákulisí takového boháče. Jde o mladého muže, který zdědil podnik po svém otci a tak si může dovolit žít na vysoké noze. Může si dovolit zvát ženy do drahých restaurací a hotelů, kupovat byty ve světových metropolích... Prostě život bez problémů, ale nebojte. Oni se najdou.
Kniha nese název Pražský Casanova, ale díky Davidovým (ano, tak se náš hlavní hrdina jmenuje) financím se dostaneme různě po světe. Francie, Itálie, Nizozemsko... Po Praze se také podíváme, ale osobně bych byla asi nadšenější, kdyby jsme se podívali i kolem památek. Praha tam je, to ano, ale trošku méně než jsem očekávala.
Zpět k hlavnímu hrdinovi. Díky všemu, co jsem Vám o něm už prozradila, Vám musí být jasné, že mu ženy padají k nohám - a z toho on je nadšený. Nejde ovšem o muže s kterým by si žena měla začínat. Věrný jí nebude... I když se bude snažit, nepodaří se mu to. 
Autor píše velmi čtivě. Kniha má kolem 340 stran a měla jsem ji přečtenou za dva dny. Ke čtivosti přispívá i to, že se v knize neustále něco děje. Chvilkami je z Davida tak trochu Superman. Zvládá relativně bez problémů situace, ze kterých by se jiný vzpamatovával roky... Jemu se takových extrémních situací stane několik během jednoho týdne. Já bych to teda nezvládla. I díky tomu však děj rychle ubíhá. Na to, že jde o erotický román je kniha opravdu akční. To, že se celá kniha odehrává během jednoho týdne je na ní dalším zajímavým a i poměrně originálním prvkem.
Pokud máte rádi erotické romány a chtěli byste zkusit nějaký český, Pražský Casanova tu je pro Vás. Nenajdete v něm příliš silnou romantickou linku, takže pokud máte romantiky po krk, bude to kniha stvořená právě pro Vás. Bude se Vám dobře číst, nahlédnete do zajímavého prostředí a nebudete se nudit.Čtení jsem si užila, jde o příjemnou odpočinkovou četbu. Knihu bych ohodnotila 75%.
PS: Je zajímavé, že na FB Pražský Casanova jsem se dozvěděla, že loni kniha vyšla i v čínském překladu!
PSS: Moc děkuji za poskytnutí knihy k přečtení! :-)

pondělí 14. května 2018

Navždy - Maya Sinay

května 14, 2018 3 Comments




Funny má svoj život pevne v rukách. Má basketbal, ktorý ju neskutočne baví, svoju rodinu, ktorá ju vo všetkom podporuje, priateľa Denisa, ktorý jej je taký blízky, akoby bol jej brat. Vyzerá ako boh Thor a vždy vie, čím ju príjemne prekvapiť. Napríklad lístkami na tenisový zápas jej obľúbeného tenisového šampióna. 
Môže jedna návšteva tenisového zápasu spôsobiť v živote zmenu? Zdanlivo nevinná príhoda spustí lavínu udalostí a Funny sa zrazu cíti nešťastná, opustená a bezradná. Jediné, čo ju môže dostať z beznádeje, je basketbal. A ešte láska. Na lásku nikdy nesmieme prestať veriť, pretože len ona všetko prekoná. Aj kilometre, tréningy, turnaje a bulvár. Pretože najlepšie na skutočných snoch je to, že ich nemusíte len snívať, ale môžete ich aj žiť.

Na instagramu se mi ozvala Maya Sinay, autorka knihy Navždy, zda bych si její knihu nechtěla přečíst. Upřímně? Dlouho jsem neváhala. Knihu jsem už u pár bookstagramerů zpozorovala a zaujala mě na první pohled. Jediné malé ale bylo kvůli jazyku. Nikdy jsem nic ve slovenštině nečetla. Když jsem zjistila, že jde o poměrně útlou knížečku, která má cca 230 stran, rozhodla jsem se, že ji zvládnu i ve slovenštině. A víte co? Jsem za to nakonec vážně ráda!

Jak jsem již zmínila výše, kniha mě zaujala na první pohled. Má nádhernou obálku. Vím, že už nebývá pravidlem, že čeští či slovenští autoři mají často ne příliš hezké, někdy až kýčovité obálky, ale co si budeme, dříve tomu tak bývalo. Navždy se však pyšní jednou z nejhezčích obálek, co jsem kdy viděla. Minimalistická obálka v bílé barvě, s šedými znaky, doplněna modrou barvou záložky a nadpisu. Je vážně nádherná, jemná a svým způsobem podtrhuje i samotný příběh, což je rozhodně skvělé. 

K samotnému příběhu. Funny je basketbalistka, která má nejlepšího kamaráda Denise, který vypadá jako Thor, přítele, který je také neskutečně sexy... No ale samozřejmě se vše zamotá.
Kniha je prošpikovaná sportovním prostředím. Hlavně tedy basketbalem a tenisem. Nejsem přílišný fanoušek sportů. Rozhodně nejsem aktivní sportovec. Pasivně miluji hokej a ráda se podívám na různé zimní sporty. Basket ani tenis mi nikdy nic příliš neříkaly. V knize šlo však o originální prostředí, které z jinak relativně klasické romantiky dělalo originálnější knihu. Abych nevyzněla tak, že příběh kritizuji... To v žádném případě! Ano, jde o celkem klasickou romantiku od které tak nějak víte, co očekávat (ale v několika částech Vás zvládne i překvapit), ale ve finále jste za to rádi. Jednou za čas mám chuť na odpočinkovou romantiku. Tak trochu naivní, předvídatelnou, ale neskutečně roztomilou. Funny do života vstoupí pár překážek, ale ve své podstatě jde o reálný příběh, který tak trochu připomíná pohádku. To zní asi zvláštně. Je to taková pohádka vložená do reálného světa.Čtení jsem si nakonec užila mnohem víc, než jsem očekávala.

Myslím si, že příběh osloví čtenářky kolem dvaceti let, tak jako je mně. Stejně tak i čtenářky starší, ale rozhodně si na něm podle mě smlsnou i dívky kolem 14 - 15 let. V té době totiž často sní o různých hvězdách...

Autorka nepíše nijak složitě a k příběhu v takovémto stylu se to perfektně hodí. Jde tudíž o krásnou oddychovou četbu, třeba na léto k bazénu, nebo někam na dovolenou. U knihy si odpočinete, pobavíte se. Občas možná i rozesmutníte, ale ve výsledku budete spokojeni. Snad v každé ženě se ukrývá alespoň malá romantická duše.

Podotknout musím také to, že se mi kniha četla velmi dobře i ve slovenštině. Nikdy jsem slovensky nečetla žádný delší text, takže jsem měla lehké obavy, ale kniha se mi četla prakticky sama. Také jsem ji měla zhltnutou skoro za jeden den. :-)

Chvilkami jsem moc nechápala Funny. Nemám moc ráda, když holka, která je očividně hezká a strašně super (alespoň ji v tom utvrzují tři sexy chlapci - ale nebojte se, žádný milostní trojúhelník!), neustále tvrdí, že to tak není. Hlavně ve chvíli, kdy k tomu nemá žádný důvod v minulosti, současnosti ani nikdy jindy. V pubertě tahle nejistota bývá pravidlem, ale Funny byla přece jenom už dospělá, úspěšná a krásná žena! Díky Bohu se tohoto svého problému postupně zbavila a já si mohla oddechnout. :-) Ostatní postavy mi byly jinak sympatické, možná byly občas trochu unáhlené, ale takoví bývají lidé i v reálu. Funny byla ve skutečnosti neskutečně sympatická baba, takže se nebojte, že by Vám lezla na nervy!

Jde o první díl šestidílné Bílé série. Na konci knihy máte anotaci druhé, která se bude jmenovat Jedného dňa a já jsem zvědavá, co nám přinese tento díl. Podle anotace to chápu tak, že každý díl bude romantika o někom jiném, což mi přijde jako zajímavý koncept.



Přiznám se, že jsem sama překvapená, jak moc se mi kniha líbila! Skvěle si u ni oddychnete, občas si možná "zaácháte" a "zaócháte" nad tím, jak hezké to všechno vlastně je... Knihu rozhodně doporučuji! Pokud máte rádi romantickou literaturu, určitě dejte této slovenské autorce šanci. Já romantiku běžně nečtu a přesto mě Navždy opravdu bavilo!
Knize dávám 80% a moc děkuji autorce za zaslání výtisku a dokonce i s věnováním. Vážím si toho, že jsem měla příležitost si knihu přečíst a doporučit ji dál! :-)



neděle 13. května 2018

Knižní nováčci - duben 2018

května 13, 2018 3 Comments
Zdravím Vás u nového formátu článků na mém blogu, který je však všude jinde naprosto běžný. Jde o měsíční, knižní úlovky! Vzhledem k tomu, že na začátku dubna slavím narozeniny, bylo jich v dubnu opravdu požehnaně. Takže jdeme na to.

Tyto kousky jsem dostala od přítele, jeho rodičů, bratrance a jeho "za chvíli už manželky" Elišky. Vezmeme je odspodu.

Od přítele jsem dostala další knihu věnující se atentátu na Heydricha. Atentát na Heydricha od Františka Emmerta je zajímavý tím, že obsahuje spoustu vložených artefaktů jako jsou závěti Kabčíka a Kubiše, letáky, které bývaly všude vyvěšené v rámci stanného práva a podobně. Pro někoho, kdo se o toto téma zajímá je to skoro nezbytnost.

Další knihou od něj bylo A co teda jíš?, což je veganská kuchařka, která je nejen nádherná, ale také plná receptů, kterými nepohrdne ani žádný masožrout.

Od jeho rodičů jsem dostala Dopisy, které nikdo nečetl. Romantika z druhé světové, na kterou už najdete recenzi tady.

Další knihou od přítele byly Američtí bohové. Miluje Neila Gaimana, takže bylo jasné, že když si budu přát knihu od něj, dostanu ji. :-D Jsem na ni zvědavá. Pak se vrhnu i na seriál.

Další kniha od přítelových rodičů byla Slečna M.. Další kniha odehrávající se během druhé světové války (takže můžete vidět, že to je opravdu moje oblíbené téma). Na ni se brzy vrhnu, jsem na ni vážně zvědavá!

Vzhledem k tomu, že bratránek a Eliňák vědí, že moje láska ke zvířatům je obrovská, dostala jsem od nich tyto dvě knihy. Citový život zvířat po kterém jsem už strašně dlouho pokukovala a Tajný život krav. Tuhle knihu jsem neznala, ale těším se až se na ni vrhnu. Tady můžete zase vidět to, žemiluji zvířata. Tak moc, že je ani nejím. :-)

Takže všem zúčastněným děkuji! :-D

S mamkou jsme se v dubnu vypravily na obří nákupy v Dobrovském a tohle všechno jsme si odnesly.
Úplně vespod je jeden z dílů komiksové série Walking Dead, což byl dárek pro přítele. Následuje druhá povídková kniha Akta X - Pravda je tam někde venku. Povídky mám ráda pouze od Kinga a pak právě tyhle s tématikou Akt X. Následuje Panský dům, který je pro mě, mámu i babičku. Babička už ho četla a byla nadšená, jsem zvědavá co na něj řekne mamka a já. Otevřený hrob je další díl z detektivních případů Kim Stoneové. Co víc říct, případy Kim Stoneové jsou prostě super. Manželé od vedle už mám přečtené a recenze je tady. Trhlina mě vážně zklamala a to jsem se na ni hrozně těšila. Recenze je zde. Cinder jsem už také zrecenzovala a byla to pecka. Názor si můžete přečíst zde. Bába Motyka je kniha na kterou s mámou už dlouho koukáme, takže jsme si ji už i pořídily, jsem zvědavá. Ohníčky všude kolem byly parádní, recenze se dočkáte v nejbližší době. Půlnoční růže je kniha od jedné z máminých nejoblíbenějších autorek, takže jsem zvědavá až se k ní dostanu i já, abych ji vyzkoušela. Hra o trůny, co k tomu víc říct. Seriálu se vyhýbám, ale knize šanci dám. A obálka nového, brožovaného vydání od Arga je nádherná, jen se bojím, že se rozpadne. Skleněný trůn od Sarah J. Maas byl spíše zklamáním, recenzi už najdete tady. Harry Potter and the Philosopher's Stone ve výročním vydání! Recenze, spíše na vydání než samotný příběh je zde. Poslední na této hromadě je Černá labuť, YA fantasy, které bylo zlevněno na 120 korun a vypadá ohromě zajímavě.

V dubnu mi také přišel recenzí výtisk od Knihy BETAHotová zlodějka, což bylo super, syrové YA. Recenze už je samozřejmě na blogu. Přečíst si ji můžete tady.

Pýchu a předsudek miluji a sbírám. I ji obsahuje tohle souhrnné vydání děl od Jane Austenové v originále. Tuhle bichličku seženete v Levných knihách za 199,-.

Máma a školení v Praze...:-D Musela do knihkupectví a nakupovat. Na tohle se NESKUTEČNĚ TĚŠÍM!!! Životopis Jana Kubiše s názvem Jan Kubiš Nezastaví mne ani to nehorší... vypadá skvěle. Je plný fotografií... Kvůli formátu si ji nechávám na léto, ale nemůžu se dočkat.
Kromě knihy jenom o Janu Kubišovi přinesla máma ještě knihu Dotek Anthropoidu, která je nádherně graficky zpracovaná a recenzi na ni najdete zde.

Poslední dva kousky v tomto měsíci jsou výherní. Na instragramu a blozích jsem vyhrála tyhle dvě novinky. Dítě Stasi, což je thriller ze "západního Německa" v době Berlínské zdi. A druhý kniha je Muffin a Čaj, což je kousek, který znáte asi všichni, protože dobývá české bookstagramy a nejen ty. :-) Ani jednu jsem zatím nepřečetla, ale jsou vysoko na mém must-read listu, takže na ně recenzi najdete určitě brzy. :-)

Jak vidíte, bylo to snad 25 kousků, které našly v dubnu své místečko u mě v knihovně. Je to hodně, ale chápeme se. Narozeniny! Normálně jich tolik rozhodně nebývá. :-) A co vy, kolik kousků jste nově získali do knihovny? A jaké? Četli jste některou z těchto knih? A jak se Vám líbila? :-)

středa 9. května 2018

Cinder - Merissa Meyer

května 09, 2018 8 Comments



Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky...

Poslední dobou jsem se zaměřila na YA fantasy a tak bylo jasné, že dojde i na sérii Měsíční kroniky. Kolem téhle série jsem chodila hodně dlouho. Na první pohled mě okouzlily obálky a tak jsem se nakonec na první knihu vrhla. Jak se mi líbila a zda budu v sérii pokračovat se dozvíte v dnešní recenzi!

První co bych ráda řekla je to, že na začátku recenze vždy přináším anotaci knihy. Zde jsem použila pouze její část. A doporučila bych i Vám, pokud jste knihu ještě nečetli, přečíst si pouze tuto krátkou část, kterou najdete nad recenzí. :-) Celá anotace, která je na zadní straně knihy je opravdu hodně obsáhlá a dozvíte se v ní děj zhruba prvních 150 stran knihy. Já si ji díky Bohu pořádně nepřečetla a tak mě kniha od začátku asi bavila mnohem víc. Anotace Vám nevyspoileruje nějaké "kritické" body knihy, ale prozradí Vám toho na můj vkus až příliš mnoho.

V knize se setkáváme s hlavní hrdinkou Cinder, která žije v Pekingu a je kyborg. Napůl člověk, napůl robot. Stalo se tak díky nehodě, kterou jako malá zažila a připadá si díky tomu vyloučeně ze společnosti. Vzhledem k tomu, že jde o retelling na Popelku, najdete zde dvě sestry a zlou macechu u kterých Cinder žije. Vše se samozřejmě zamotává a zamotává a my zjistíme, že Cinder není tím, čím se na první pohled zdá a že bude muset sehrát obrovskou roli v životě všech "pozemšťanů" a možná ne jenom jich.

K hlavní postavě - Cinder - musím říct, že mi byla sympatická. Ono je to asi způsobené hodně jejím "Popelkovským" osudem. Popelka je prostě odsouzená k tomu, být čtenářům sympatická. Vykořisťovaná mladá dobračka, co víc k ní říct. Co se nějakých vnitřních monologů a hlubokých myšlenek týká, ty zde příliš nenajdete, ale to od young-adult fantasy asi moc lidí stejně neočekává. Rozhodně v knize oceňuji robůtky, kteří jsou společníky pozemšťanů a jsou prostě skvělý. (Kdo ve Star Wars nemiloval R2D2, že jo...) Doufám, že těm se dostane v dalších knihách třeba větší role... To bych opravdu ocenila.

Autorka píše neskutečně čtivě. Kniha má kolem 380 stran a já ji přečetla prakticky během jednoho dne. K tomu samozřejmě přispívá i vydání, řádkování je hodně "roztáhlé", ale pokud chcete něco, co se bude skvěle číst, tak tady určitě neprohloubíte. S tím je spojené to, že autorka nepíše nijak složitým jazykem. Věty jsou jednoduché, nenajdete zde žádná složitá souvětí a podobně. Někdo by to mohl brát jako mínus, ale podle mě to požadavky většiny cílové skupiny přesně splňuje a na knize to hodnotím spíše kladně.

Jde o další fantasy sérii pro mladé dospělé, kterých je v poslední době jako hub po dešti. Nečetla jsem jich zdaleka tolik, kolik bych chtěla, ale Měsíční kroniky mě zatím baví a už netrpělivě čekám, kdy mi přijde objednaný druhý díl - Scarlet. Jde o příběh boje dobra proti zlu, kde nesmí chybět hlavní "záporák" u kterého si odpočinete, ale nebudete se ani nudit. Na další díl se moc těším. Knihu rozhodně doporučuji a hodnotím 90%.

čtvrtek 3. května 2018

Harry Potter and the Philosopher's Stone - J.K. Rowling

května 03, 2018 2 Comments




Celebrate 20 years of Harry Potter magic with four special editions of Harry Potter and the Philosopher's Stone. 

Gryffindor, Slytherin, Hufflepuff, Ravenclaw … Twenty years ago these magical words and many more flowed from a young writer's pen, an orphan called Harry Potter was freed from the cupboard under the stairs – and a global phenomenon started. Harry Potter and the Philosopher's Stone has been read and loved by every new generation since. To mark the 20th anniversary of first publication, Bloomsbury is publishing four House Editions of J.K. Rowling's modern classic. These stunning editions will each feature the individual house crest on the jacket and sprayed edges in the house colours. Exciting new extra content will include fact files, profiles of favourite characters and line illustrations exclusive to that house. 

Všichni milovníci Harryho Pottera pozor! 

Neodolala jsem a koupila jsem si tohle krásné jubilejní vydání Harryho Pottera. Vyšel v něm první díl. Jde o brož a je k sehnání ve všech čtyřech kolejních barvách, tedy žluté (Mrzimor), modré (Habraspár), zelné (Zmijozel) a červené (Nebelvír). Poslední zmiňovaný - Nebelvír - je mému srdci nejbližší a tak jsem sáhla po něm. Dlouho předlouho jsem uvažovala o to, že si Harryho přečtu v angličtině, takže tohle pro mě byla prostě ideální varianta...

Kniha je nádherná, jde o vydání v broži. Což já jedině ocením, knihy v broži upřednostňuji. Kniha je celá v dané barvě, včetně ořezu a je to opravdu pastva pro oči. Obal je takový... sametový? Je prostě jemňoučký na omak a je to paráda. V knize je dokonce několik jednoduchých ilustrací, které jsou ovšem nádherné a sběratelské srdce zaplesá. Úplně první na Vás v knize vykoukne mapa Bradavic. Naleznete zde také informace o nejdůležitějších postavách. Informace o kolejním duchovi a "vedoucím" koleje. Alespoň předpokládám, že tohle se bude lišit podle koleje, kterou si koupíte, jistá si tím nejsem, mám přece jenom ten Nebelvír, ale minimálně u ducha a "vedoucího" to předpokládám. Netuším, zda i v jiných vydáních bude zmíněné "hlavní trio", nebo jestli to je jen v Nebelvíru. :-). Jako malý bonus najdete v knize ještě krátký test!

Se čtením v angličtině jsem na takovém pomezí. Není to nic, co bych úplně vyhledávala. Tedy do teď. Harry mě v angličtině neskutečně bavil. Opravdu neskutečně - a to se mu povedlo jako prvnímu. Pokud se čtením v angličtině začínáte, Harryho se určitě nebojte. Angličtina je opravdu jednoduchá a příběh asi většina z Vás zná hodně dobře, proto i u slovíček, kterými si nebudete jistí, budete tak nějak "tušit". 

Ještě bych se zde chtěla chviličku vrátit k té "jednoduché angličtině". Upřímně mě to až překvapilo. Angličtina je opravdu hodně jednoduchá a až mě zarazilo, jak často Rowlingová některá slovíčka opakuje. Což je pro začínajícího čtenáře v angličtině super. Na druhou stranu o to víc smekám před panem Medkem, jehož překlad podle mě knihu posunul ještě o něco výš. 

Harryho jsem v angličtině nečetla ani o moc déle než čtu knihy v češtině, což je důkaz, že angličtina je to opravdu moc příjemná.

K příběhu asi není třeba se příliš vyjadřovat. Známe ho všichni a všichni ho milujeme. Příběh je stejný jako v jakémkoliv jiném Harrym. Je stejně kouzelný. 

Harryho prostě miluju a jsem překvapená, že ho miluju i v angličtině. Dneska jsem hned běžela do Levných knih. Kdo by to nevěděl - mají zde v reedici všechny díly Harryho - v angličtině - za 199 korun! :-)

Procenta? 100%. Je to Harry, to jinak nejde! :-)

úterý 1. května 2018

Smrt přichází do Pemberley - P.D. James

května 01, 2018 6 Comments



Slavná anglická detektivkářka P.D. Jamesová tentokrát úplně jinak. Záhadnou smrt příbuzného budou řešit hlavní postavy z románu Jane Austenové Pýcha a předsudek. Přípravy na ples lady Anne vrcholí, hosté se sjíždějí a pan Darcy a jeho choť mají plné ruce práce s doladěním posledních detailů. Jejich plány ovšem naruší příjezd Elizabethiny sestry Lydie Wickhamové. Ta svým oznámením, že byl v lese zavražděn její manžel, spustí lavinu dalších událostí a komplikovaných vyšetřování.

Bez mučení se přiznávám, že P.D. James jsem do čtení této knihy neznala. Hledaly jsme s mamkou různé knížky a když jsme narazily na tuhle, zbystřily jsme. Každá ale z jiného důvodu. Já, protože Pemberley. Pemberley znamená jediné. Pýcha a předsudek! Mamka zbystřila zase proto, že od P.D. Jamesové četla několik detektivek a moc se jí líbily. Takže jsme na knize obě objevily něco zajímavého a objednaly ji.

Autorka používá prostředí a postavy z Pýchy a předsudku do Jane Austenové - a potká je jediné - vražda. Jak jsem tedy řekla, setkáváte se zde se svými oblíbenými postavami. Elizabeth a její sestry, pan Darcy, pan Bingley. Miluju je a celou Pýchu a předsudek. Autorka podle mě však nevystihla úplně přesně "vnitřní já" těchto postav tak, jak ho vytvořila právě Jane Austenová. Ono to není úplně překvapivé, ale v některých chvílích mi to přišlo opravdu jako obrovský odklon od jejich podstaty. Vztahy mezi dvěma Bingleyovými a Darcyovými byly však vytvořené krásně. Stejně jako výrazné rozdíly mezi chováním těchto dvou párů.

Detektivní zápletka byla trochu zvláštní. Nalezení mrtvoly a celé počátky tohoto případu byly super. Později, během řešení mi však přišlo, že autorka nedávala prakticky žádná vodítka pro lidi, kteří rádi "pátrají" společně s hrdiny potom, kdo je vrah. Já tento případ vyloženě nejsem, ale tady to bylo možná až moc okaté. Ono i ze závěru vyplývá, že bez jisté věci by vrah nalezen ani nebyl. V reálu to možná je, ale v knize je to možná trochu škoda. Nějaké stopy by se hodily. Zločin byl však dobře objasnění.

Kniha se četla moc hezky. Autorka píše čtivě a poměrně dobře se vyrovnala s dobou Austenové. Na úplném začátku knihy nás i seznámí s tím, co se vlastně v Pýše a předsudku stalo. Jde o krátké představení, spíše pro připomenutí. Děj z Pýchy a předsudku v knize hraje poměrně podstatnou roli, což já rozhodně oceňuji, ale pro někoho, kdo by samotnou Pýchu a předsudek nečetl by to mohlo být matoucí.

Ráda bych zmínila i obálku, ve které byla v Mottu kniha vydána. Nejsem typ člověka, co by si na obálkách vyloženě zakládal, ale pokud objeví nějakou krásnou, zmínit ji musí. Obálka knihy Smrt přichází do Pemberley je podle mě nádherná. Anglický park s klasicistní budovou v pozadí, koňský povoz, jezírko a vše laděné do zelena. Díky obálce mě kniha zaujala na první pohled, pro mě je vážně nádherná.

Pokud máte rádi Pýchu a předsudek rozhodně knížku zkuste. Nejde o detektivku, které v současnosti "frčí", nejde o nic brutálního. Jenže nic takového by se od knihy zasazené do dob Jane Austenové očekávat nedalo. Nejde o brilantní detektivku, nejde ani o brilantní pokračování Pýchy a předsudku, ale fanoušci Austenové zklamáni nebudou. Knihu hodnotím jako lehce nadprůměrnou. Dávám jí 60%.