Románové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha. Popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Kromě známých faktů obsahuje i řadu nedávno publikovaných či málo známých skutečností. Dílo zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav.
Možná proto, že jsem už dobrých 14 let studentem, mám jistý odpor k odborným knihám. Až moc mi připomínají učebnice. Proto mi udělá radost každá beletrizovaná forma historických událostí, samozřejmě počítám s jistými odchylkami, které může tato literatura přinést, ale co si budeme nalhávat – to se stává i u literatury odborné.
Na knize Dva proti Říši oceňuji několik věcí. Za prvé je to čtivost. Kniha je opravdu neskutečně čtivá a přesto, že má přes 400 stran, zhltnete ji bez problémů během dvou dnů. Jazyk není složitý a tak Vás nijak nedovádí od děje.
Další věc, které je na knize výborná je ta, že neukazuje osudy pouze samotného Gabčíka a Kubiše, ale i osudy ostatních výsadkářů ze skupin Silver A, Silver B, nebo například Tin. Také zde máme krátké náhledy z pohledu Němců. Samotný Heydrich, případně Pannwitz a Fleischer. Tyto německé náhledy na situaci jsou rozhodně zajímavým prvkem, který se v knihách českých autorů, věnujících se tomuto tématu, příliš neobjevuje.
Další věc, kterou u této knihy nesmíte minout je závěrečná poznámka autora, kde nám uvádí situace, které mohou být v knize nepřesné (protože existuje několik verzí), případně dovysvětluje, proč v knize zmiňuje které postavy a jiné vynechává. Na úplném závěru knihy naleznete seznam osob, české i německé strany, zde jsou uvedeny jejich osudy, což je praktický a zajímavý přehled.
Na knize oceňuji, že zde na rozdíl od knihy „Proč Gabčík nestřílel“ nejsou na prvotním místě románky parašutistů, ale opravdu samotná příprava atentátu a hlavně odboj.
Pokud Vás toto téma zajímá a rádi byste si přečetli něco „odlehčeného“, co na Vás přesto dolehne neskutečným způsobem, je to to pravé pro Vás. Kniha je neskutečně silná, závěrečný boj o kryptu kostela Cyrila a Metoděje v Resslově ulici je popsán naprosto geniálně. S vytvořením psychologie jednotlivých hrdinů jsem se dokázala perfektně sžít – byly uvěřitelné.
Kniha, kterou by si měl přečíst každý, jelikož jde o příběh hrdinů, kteří dost možná zachránili vývoj celé války – odvolání Mnichovské dohody od Velké Británie. Možná právě díky těmto mužům vypadají hranice České republiky tak, jak vypadají, možná by bez nich žádná Česká republika neexistovala. Samozřejmě je tohle pouhá polemika, ale tito muži si zaslouží neskuteční obdiv a respekt, jelikož jejich odvaha byla obrovská.
Knize dávám 100%. Člověk samozřejmě musí počítat s tím, že se nejedná o odbornou literaturu, ale beletrii, která však opisuje dějiny vcelku reálně. Člověk si z ní jistě odnese i historická fakta. Úžasná kniha, opravdu doporučuji.