@bettypavkova

úterý 10. listopadu 2020

Tipy na knižní vánoční dárky pro sestru nebo kamarádku!

listopadu 10, 2020 13 Comments

 Vánoce se kvapem blíží. Vzhledem k současné situaci budou mít e-shopy určitě plné ruce práci, a tak je lepší, objednat dárky s předstihem. Proto dnes přicházím s novou formou článků. Tipy na vánoční dárky. Rozdělila jsem je do kategorií podle "věku". Dneska se mrkneme na knižní dárky pro ségru/kámošku. Tím myslím dívky a ženy, kterým je zhruba od 16 do 25 let. Pokusím se pokaždé přinést tipy z různých žánrů. :-) Na konci se vždy pokusím přidat i tipy na knihy, které seženete za pár korun v Levných knihách. Je mi totiž jasné, že mnoho z vás kvůli současné situaci penězi zrovna neoplývá. A jen tak pro info. Článek Levné knihy nesponzorovaly a nejde o žádnou spolupráci. :-) A ještě jedna informace! Samozřejmě je možné, že v dnešním článku najdete tip ne pro sestru, ale třeba pro mamku. A nebo naopak v plánovaných tipech pro mamku najdete knihu pro sestru. Každý čteme rád něco jiného! :-)

FANTASY


Hledáte-li tip na dárek pro fanynku fantasy, rozhodně mrkněte na jednu z těchto knih. Stranger Things: Temný experiment Stranger Things: Temnota na okraji města patří mezi knihy, které dnes jistě nadchnou mnoho čtenářek. Seriál se stal již kultovní záležitostí a knihy za ním nikterak nezaostávají. Velmi čtivé i odpočinkové čtení, s lehkou stopou temnoty! Půlnoční město od Sarah J. Maasové jsem sama ještě nečetla, ale dávám ho sem jako tip. Od Maasové miluji Dvory (na ty mimochodem jako dárek mrkněte také). Půlnoční město má být trochu dospělejší fantasy opět se špetkou erotiky (i když údajně jí tam je méně než ve Dvorech). A navíc je to pořádná bichle. Zároveň to ale nebude nijak složité čtení. Takže pro fanynky Maasové nebo pro fanynky fantasy bichlí s trochou té erotiky? Pro ně je to pravé. Devět dní není úplně fantasy. Je to spíše postapokalyptická dvojdílná série se sci-fi prvky (žádný ufouni jen vyspělá technologie). Je tu úžasná romantická linka a naprosto dokonalý hlavní hrdina, do kterého jsem se zamilovala. Pšššt! Na závěr jedna kniha pro náročnější čtenářky fantasy ve stylu Hry o trůny. Převorství u pomerančovníku je na pohled nádherná kniha a taky pěkný tlouštík. Mělo by jít o náročnější čtení plné draků, postav, bojů... no prostě něco jako Hra o trůny!

THRILLERY A DETEKTIVKY


Za tyhle mrazivé kousky dám ruku do ohně! Mizející dívky jsou pro mě thrillerovým hitem podzimu. Mrazivý a nesmírně čtivý thriller. Malé město, kde se ztrácejí dívky a mladá suspendovaná policistka, která se tomu snaží přijít na kloub. A přijde na něco obrovského. Návod na vraždu pro hodné holky je tipem spíše pro ty čtenářky pod 20 let. A nebo takové, jaké jsem já. Takové, které se rády vrací do věku středoškoláků. Asi ten úplně nejlepší young-adult thriller, který jsem četla. A ještě k tomu krásně graficky zpracovaný. Matčina hra je kniha, u jejíhož čtení mi spadla několikrát čelist. Je tam perfektní zvrat, dobře se to čte. Jde spíše o psycho, než thriller, kde by se hledal pachatel vraždy. Ale sem rozhodně patří! Zukrvenej příběh má trochu kontroverzní název. Zrovna ho čtu a je to paráda. Je to bichle, má přes 600 stran, ale čte se naprosto skvěle. Příběh je trochu zamotanější, ale odehrává se v úžasném prostředí. A zápletka vypadá úžasně! Pan Mercedes od Stephena Kinga tu nesmí chybět. Kinga miluju. Pan Mercedes je skoro čistokrevná detektivka a jako dárek to je sázka na jistotu.

ROMANTIKA



Romantiku nečtu příliš často. Když už i mě nějaká uchvátí, musí to být opravdu dobrý tip! Za Hotýlek na Islandu dám ruku do ohně. Krásně napsané, nádherná obálka, úžasné postavy a nádherná atmosféra hygge, Islandu a i tak trochu podzimu. Zlatý dům je moje obrovská knižní láska. Jde o rodinnou ságu, mapující život bohaté židovské rodiny před první světovou válkou a během ní. Kniha je naprosto úchvatná! Víš, že tě miluju sklízí rozporuplné recenze. A mně se kupodivu líbilo! Je to čtení spíše pro mladší čtenářky, protože hlavní hrdiny jsou opět středoškoláci. Je to ale moc fajn odpočinkový příběh. A líbil se nejen mně, ale třeba i mojí babičce. :-) Pýcha a předsudek je klasika. Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Nádherný romantický příběh ze staré Anglie, pan Darcy, který je občas trochu na facku, ale nádherný jazyk a živé postavy! Panský dům je další výborná rodinná sága, která se opět odehrává v období kolem první světové války. Je to první díl ze tří. Mladá dívka slouží v panském domě, kde je také jeden mladý pán...

LEVNÉ KNIHY


Na závěr slibovaná část knih z Levných knih. Pokud hledáte čtení pro milovnici drsných detektivek a thrillerů, Dvojitý kříž je to pravé. Jen upozorňuji, tady opravdu radši pro kamarádky a sestry, kterým už bylo 18. Je to opravdu hodně drsné čtení! Seženete ho za 129 korun. Stačí jen chtít je YA thriller, který má výbornou myšlenku, dobře se čte a napsala ho oblíbená autorka. Objeví se sociální síť, která studentům střední školy splní jakékoliv přání. Ale dostanou za to úkol... seženete za 99 korun. Divoká píseň je tip, pokud sháníte temné, čtivé fantasy, které je řazeno mezi YA. Kniha plná nebezpečí a příšer za 119 korun. Temné léto je kniha, na kterou se teprve chystám a mám od ní obrovská očekávání. Má výborná hodnocení, Dan Simmons je velmi oblíbený autor a nechápu, že je možné sehnat ji jen za 99 korun! Je to docela bichle a má to být směs hororu, fantasy, detektivky. Temné léto je často přirovnáváno ke knize To od Stephena Kinga! Na konec jsem si nechala knihu pro milovnice současné romantiky. A taky Paříže. Čtivý ženský román za 69 korun!


Zdroj obálek: www.databazeknih.cz 


neděle 8. listopadu 2020

Hora mrtvých - Jeremy Bates

listopadu 08, 2020 10 Comments

Tragická smrt devíti ruských vysokoškoláků, která se odehrála roku 1959 na Sibiři na úpatí uralské hory Cholat Sjachyl přezdívané „Hora mrtvých“, se stala jednou z nejzajímavějších a nejděsivějších záhad, jež nebyla nikdy zcela objasněna. Existuje však nespočet teorií, které od té doby nedají mnoha lidem spát. Jedním z nich je i americký spisovatel Corey Smith, který se vydává po stopách expedice odhodlaný nalézt odpovědi a zjistit, kdo nebo co zavraždilo členy Djatlovovy výpravy.

 Knihy od Jeremyho Batese mám ráda. Četla jsem Les sebevrahů, který byl úžasný i skvělé Katakomby (recenze tady). Autor píše volnou sérii, která odkazuje na reálná děsivá místa, kde by se mohlo dít něco podivného. Postavy nejsou nijak provázány, takže můžete vzít kdykoliv do ruky kteroukoliv z nich. Už to vypadalo, že další knihy od autora se v českém překladu nedočkáme. Ale najednou, z ničeho nic - voilá - bez větší upozornění vyšla další autorova kniha. Tentokrát se jedná o knihu, která se odehrává v Rusku a věnuje se záhadě Djatlavovy expedice. Upřímně? Byla jsem trochu smutná. Mezi Katakombami a Horou mrtvých totiž v originále ještě vyšel Helltown (příběh opuštěného amerického městečka) a Ostrov panenek (ostrov, kde všude visí a leží staré panenky. Určitě jste o něm už slyšeli). Zrovna Hora mrtvých mě lákala tematicky asi nejmíň, ale přečíst jsem si ji stejně chtěla co nejdříve.

V roce 1953 na Uralu zmizí expedice studentů. Poté, co jsou nalezeni mrtví, objeví se spousta teorií. Jejich smrt je zvláštní. Někteří vyběhli do mrazu bez bot, jiní měli zranění, která nemůže udělat člověk ani zvíře. Na místo tragédie se vydává americký spisovatel Corey, který se snaží přijít na to, co se v roce 59 vlastně stalo.

Hora mrtvých je vlastně úplně jiná kniha, než autorovy předešlé. Což je vlastně super. Les i Katakomby byly taková šablonka. První jsem četla Les a bylo to super. V Katakombách jsem už zhruba zvládla odhadnout, co se přibližně stane, protože kniha byla opravdu velice podobná. Rozdíl u Hory mrtvých začíná už v tom, že příběh je psán ve dvou časových rovinách - střídá se zde rok 59 a současnost. Mrzelo mě, že kapitoly z roku 1959, kdy sledujeme Djatlavovu expedici, byly výrazně kratší než ty ze současnosti. Na začátku těchto kapitol je vždy uvedeno, kolik zbývá dní do smrti. Nejprve skáčeme o dny, v posledním dnu už jen o hodiny. 

Co mě na knize štvalo? Jednoznačně Corey. Což je dost blbé, když je to hlavní postava. Ale mně fakt neseděl. Přípomínal mi hlavního hrdinu v Trhlině, kterého jsem přímo nesnášela. Takže asi mám svůj "oblíbený" typ hrdiny, kterého prostě nedávám. Corey je strašně neoriginální a protivná postava. Má démony v minulosti a kvůli tomu je alkoholik. Třikrát hurá. V které knize jsme to viděli naposledy?
O jeho "démonovi", chcete-li problému, z minulosti se postupně dozvídáme víc a víc. Autor chtěl asi přidat ještě jedno napínavo a tajemno. Ale mně to bylo úplně jedno (jsem nelida) a ještě k tomu to v té knize bylo tak neuvěřitelně zbytečné! Kniha má skoro 500 stran a škrtat by se určitě dalo. A tohle byla jedna z částí, které bych škrtala bez rozmyslu. Vůči hlavnímu příběhu nemohlo být nic zbytečnějšího. Žádný posun, gradace, nic, co by čtenáře pomáhalo držet u příběhu. Spíš naopak.

Opravdu bonusové body má kniha ovšem za to, že jsem se chvílemi při čtení opravdu necítila úplně komfortně. Nemůžu říct, že bych se vyloženě bála, ale jistě mrazení cítit bylo. A to se mi jen tak nestává. Bohužel se to dělo asi tak v průběhu 50 stran před rozuzlením hlavní zápletky. A po jejím rozuzlení už jsem se zase nebála. A dost možná i kvůli tomu, že už to nebyla ta Batesova šablona. Protože ta na mě ve výsledku asi funguje víc.

Kniha se dobře čte. Ale něčím mi přišla míň čtivější než předchozí knihy. Hledala jsem si překladatele a ten se nezměnil. Takže je to divné. Že by se tak rapidně změnil autor? Nebo já a něco, co mi před třemi lety přišlo tak moc čtivé, by se mi teď četlo hůř? To se mi nějak nezdá. Nic to nemění na tom, že i tak se kniha čte velmi dobře a i samotný příběh vás místy pohlcuje a nechce vás od sebe pustit. Na závěru oceňuji rozhodně oceňuji takové lehké "poučení". O tom, kam může člověka dovést chamtivost. Chamtivost po čemkoliv...

Na závěr si neodpustím rýpnutí. Za to ale podle všeho nemůže překladatel, ale samotný autor. A taky hlavně jedna legenda, která díky tragédii vznikla. Hora, na které k tragédii došlo, se správně v překlad jmenuje Mrtvá hora a ne Hora mrtvých. Z jazykového hlediska je název Hora mrtvých samozřejmě ještě děsivější. A proto se v rámci let tento název začal používat, aby snad ještě podkreslil atmosféru tragédie. Jo. Není to nic, co by snižovalo nebo zvyšovalo mé hodnocení knihy, ale spíše taková zajímavost na závěr. :-)

Závěrečný verdikt vás možná překvapí, protože i přes veškerou kritiku jsem si čtení vlastně moc užívala. Bavilo mě, místy mě z příběhu mrazilo. Pak jsem si říkala "dobrý zase, trochu to uklidníme". Protože příběh nabrala zase takové absurdní obrátky, že člověk jen protáčel oči. Ale ve finále vlastně jo. Tohle jsem chtěla. Chtěla jsem horor, který se dobře čte a není nijak náročným čtením. Prostě ten můj odpočinkový horor, který vezmu do ruky, když si budu chtít odpočinout a nebudu chtít červenou knihovnu. Hora mrtvých by se mohla líbit těm z vás, kdo máte rádi knihy od Darcy Coates. Je to podobný odpočinkový styl. Spíše bych doporučila autorovi předchozí knihy, ale pokud jste je četli, přečtěte si i tuhle. Fakt vás o to prosím, protože nutně potřebuju, aby XYZ konečně česky vydalo i Ostrov panenek a Helltown! :-D

Knize dávám cca 58 %, slabší čtyři hvězdičky.