@bettypavkova

pátek 28. září 2018

"Pětka" - 5 knih, které si musíte přečíst pokud se Vám líbily Dopisy, které nikdo nečetl! (Nebo pokud máte všeobecně rádi beletrii z druhé světové války).

září 28, 2018 7 Comments
Knihy, jejichž příběhy se odehrávají během druhé světové války mám ráda. Čtu ráda i literaturu faktu z tohoto období, ovšem beletrie u mě má své místo také. Líbí se mi, jak různorodé knihy ukazují na různé druhy lásky v této době..
Jednu dobu všude frčela kniha Dopisy, které nikdo nečetl. Napadlo mě tedy sepsat článek o pěti knihách, které si musíte přečíst, pokud se vám líbily právě Dopisy, které nikdo nečetl.

5. Slib

Slib je tak trochu jiná romantika z druhé světové války. Hlavními hrdiny - ústředním párem - jsou zde Němec a Němka. Může to automaticky lákat k nenávisti, ale nakonec je opak pravdou. On je sice voják, ale voják na východní frontě (kdo o ní něco ví, ví, že šťastný nebude...) ona je dívka, která postupně přichází o všechny iluze...
Je to něco trochu jiného v tomto "žánru". Příběh je skvěle čtivý, postavy a jejich osudy zajímavé. Víc v recenzi tady.




4. Slečna M.

V této knize najdete opět jinou lásku, tentokrát lásku sesterskou. Dvě sestry ze sirotčince. Jak ovlivní jejich životy to, že se každá dostane do naprosto jiné rodiny? Naleznete zde i linii věnující se lásce, není zde nějak přehnaně popisovaná, ale roli hraje důležitou. Důležitější jsou však vztahy sester. 
Druhá světová válka je zde opravdu v pozadí, ovlivňuje postavy, ale popisovaná zde nijak není. Spíše je zde ukazováno to, jak ovlivňovala společnost. Kniha se skvěle čte, najdete v ní zajímavé charaktery a její čtení si určitě užijete.
Celou recenzi najdete tady.



3. Krycí jméno Verity

V této knize nejde o mileneckou lásku, ale lásku v přátelství. Dvě dívky, které by se bez války vůbec nespřátelily, ale jejich přátelství je neskutečně silné. Opravdu neskutečně.
Jedna z dívek vypráví příběh. Je zajatá gestapem ve Francii a aby si alespoň trochu pomohla, tak vypráví. Vypráví ale vše? Mate gestapo? Mat čtenáře? A jak dopadnou osudy obou dívek?
Kniha vyšla u CooBoo, což naznačuje, že jde o YA kategorii. A ono jde. Věkem, jazykem a velkou čtivostí a i tím, že kniha nijak naturalisticky nepopisuje techniky, kterými SS dívku vysléchá a podobně. Další super kousek!


2. Všem statečným se odpouští

Všem statečným se odpouští jsem četla před Dopisy, které nikdo nečetl a moc se mi líbily. Poté, co jsem Dopisy, které nikdo nečetl přečetla mi bylo jasné, že tahle kniha je lepší! 
Naleznete zde sice milostný trojúhelník, což některým lidem opravdu vadí (mě ne, když není úplně násilný a má jistý smysl). Vyprávění se střídá mezi třemi titulními postavami. Hlavně však dvěma. Líbilo se mi, že ženská postava jenom nečekala až se její milý vrátí, ale konala. Učila děti, které v Londýně zůstali, protože si je na venkově nikdo nevzal. Pohledy vojáka nás zase dostávají na tvrdé bojové pole. Kniha je nádherná a děsivá zároveň. Moc dobře se čte a jen tak na ni nezapomenete. Jde o tu jednu z knih, o které budete po dočtení ještě chvíli přemýšlet... Vážně super čtení. Celá recenze k přečtení zde.






1. Dva proti Říši

Dva proti Říši jsou prostě tou nejlepší knihou. Je to z několika důvodů. Za prvé - autor se snaží opravdu co nejvíc vycházet z faktů, které jsou známy o Atentátu na Heydricha. Ano - tato kniha pojednává o atentátu na Heydricha provedeném Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem. Dozvíte se zde spoustu informací - nejen o účastnících operace Anthropoid, ale i Silver A, Silver B apod.
Jasně, tady není příliš romantiky (i když špetička ano), ale je to silný příběh. Snad ho všichni znáte, ale i tak stojí tato kniha za přečtení. Pokud by se přece jenom našel někdo, kdo o této akci neví, budete knihou otřeseni o to víc.
Za mě opravdu nejlepší beletrie, jejíž příběh se věnuje době za druhé světové války, tohle je opravdový must-read. Recenze tady.

středa 26. září 2018

Výzva k revoluci - Jeho svátost Dalajláma

září 26, 2018 2 Comments


Tato kniha plná naděje v budoucí zítřky je adresována mladým tohoto tisíciletí, kteří stojí na prahu dospělosti. Jejich právo na život je čím dál větší měrou ohrožováno progresivním řídnutím přírodních zdrojů i celkové biodiverzity, stejně jako nárůstem nacionalismu na pozadí společenského, ekonomického a mezigeneračního rozkolu.  Podle Dalajlámy nejsou tyto krize nevyhnutelné: způsobili je lidé, a tím pádem je dokážou také odčinit.  Proto vyzývá k revoluci svědomí a soucitu, která spočívá v odklonu od antropocentrického, individualistického postoji k altruismu a univerzálního smýšlení: všichni jsme součástí zemského ekosystému a každý z nás v něm má svou roli. Plné a vědomé přijetí univerzální zodpovědnosti je v současné době podmínkou pro naše přežití. Kniha přímou a jasnou formou představuje altruismus jako pragmatické řešení palčivých problémů naší doby. „Budoucnost je ve vašich rukou,“ uzavírá dalajláma svou výzvu adresovanou mladým francouzským youtuberům ve jménu celosvětového bratrství a duchu revoluce z roku 1789, jíž jsou následovníky.

Některé knihy jsou prostě plné chytrých myšlenek. A někdy to mohou být i úplně tenoučké knihy. Výzva k revoluci je jednou z nich. Jde o přepis proslovu Dalajlámy, který měl k několika Francouzským youtuberům, ale směřoval ho na všechny mladé lidi. "Recenze" na tuto knihu se nepíše snadno. Nedají se hodnotit postavy, nedá se hodnotit příběh... Dá se ale hodnotit poselství a myšlenka. A tyto dvě věci jsou v této knize... No prostě geniální.

Nemám ráda, když někdo vezme současnou knihu, nejčastěji beletrii, a začne o ní básnit a říkat, jak by měla být povinnou četbou ve škole. Málokdy tomu tak podle mě je a málokdy může některá kniha opravdu něco předat. Výzva k revoluci taková ovšem je. Ve své podstatě je to depresivní kniha. Zabývá se totiž opravdu vážnými tématy, kterých si bohužel ještě hodně lidí moc nevšímá. Ekologické problémy jsou jedním z nich. Možná právě tím největším. Daljláma totíž v tomto projevu řekl, že jsme první generace, která nemá jistotu toho, že bude mít kde dožít - natožpak naše děti. Takhle přímo řečeno to zní děsivě. Ještě děsivější je ovšem to, že je to pravda. Dalajláma také poukazuje na to, že díky tomu jsme poslední generace, která s tím může něco udělat a snaží se, nás mladé lidi, k tomu motivovat. A daří se mu to.

Výše jsem vypsala dvě z myšlenek, které mě v knize zasáhly nejvíce. Je jich však mnohem víc. Pokud jste člověk, který "lepíkuje" a značí si tím v knize hluboké myšlenky, u Výzvy k revoluci budete nadšení. Kniha je to maličká a útlá, ale přesto byla snad každá z vět v ní hluboká a geniální. 

Podle mě by si měl každý přečíst něco od Dalajlámy a záznam jeho projevu k nám - mladým - je podle mě jednou z nejlepších variant. Současný Dalajláma se nebojí říct to, co si myslí. Také je podle mě tím nejchytřejším člověkem, kterého kdy planeta měla a asi i bude mít. Snaží se podnítit lid k revoluci - revoluci míru a soucit. Nechce, aby byla prováděná za přítomnosti násilí. Věří, že tato revoluce je věc každého z nás. A vychází právě z nás. Líbí se mi i jeho feministické myšlenky, které nejsou radikální. Vlastně žádné jeho myšlenky nejsou radikální...

Jsem strašně ráda, že jsem měla možnost přečíst si v češtině projev někoho, jako je tento muž. Asi jste z celé "recenze" poznaly, že jeho projev a myšlení mě pohltilo. Chci se dostat k dalším jeho knihám, dalším projevům, protože člověk je to neskutečně inspirativní. Tento projev bych zařadila asi mezi motivační knihy. Žádná na mě nikdy nezapůsobila, ale tato ano. Už dlouho se snažím lidem v okolí "ukazovat", že Zemi máme jenom jednu a jsem nadšená, že někdo jako Dalajláma se se mnou v těchto myšlenkách shoduje.

K této knížečce se rozhodně vrátím. Asi pokaždé, když ztratím víru v naši společnost. Kniha není pouze o tom, kam jsme "dovedli" Zemi. Je i o bratrství. O tom, jak se k sobě lidé chovají a co to způsobují. O tom, jak je důležité změnit samy sebe a jak tím ovlivníme společnost... Nenapadlo mě, že mě tento projev tolik nadchne. Rozhodně mě ovšem nenapadlo, že mě opravdu nějak ovlivní, že mě někam posune... Jsem opravdu neskutečně ráda, že jsem si ji přečetla a že ji mám. Poselství a myšlenky, které ukrývá nemůžu hodnotit jinak než 100 % a neskutečně Vám doporučuju si je přečíst a vzít je na zřetel. I pokud se o témata v ní nezajímáte a ani nemusíte po jejím přečtení začít. Stačí, když se nad nimi na chvilku zamyslíte. Pokud by to udělal každý, mohl by svět být někde jinde... Mohl by na tom být mnohem líp...

Za recenzní výtisk knihy Výzva k revoluci děkuji nakladatelství Omega. Knihu si můžete objednat zde na eshopu Knihy Dobrovský.

pondělí 24. září 2018

QUEEN: Rapsodie - Fielder Hugh

září 24, 2018 4 Comments


Kniha QUEEN: Rapsodie provádí čtenáře pozoruhodným a strhujícím příběhem britské hudební legendy. S hudebním fenoménem seznamuje čtenáře prostřednictvím svižného a zajímavého textu, citátů od členů kapely a dalších slavných hudebních hvězd a desítek atraktivních černobílých a barevných fotografií.
Když Queen vtrhli v polovině 70. let na hudební scénu, změnili tvář rockové hudby – a to doslova. Připomněli všem, že v rocku šlo vždy hlavně, a především o zábavu. S tímhle receptem uspěli víc, než si představovali ve svých nejdivočejších snech. Navíc měli Queen něco, co postrádaly všechny ostatní kapely na světě – zpěváka Freddieho Mercuryho. Freddie byl pravděpodobně největší rokenrolový showman dvacátého století.
Kniha QUEEN: Rapsodie popisuje kariéru čtveřice britských hudebníků, kteří ve své tvorbě experimentovali s glam rockem, prog rockem, hardrockem i heavy metalem. Nakonec našli svou vlastní, svébytnou hudební řeč, která z nich učinila jednu z nejslavnějších rockových kapel na světě. Jak tomu u většiny velkých hvězd světového rocku bývá, spočítat kolik Queen vlastně prodali desek je poměrně komplikované. Kapela sama potvrdila prodeje kolem 104 milionů desek, ale většina odborníků odhaduje jejich skutečnou výšku na dvojnásobek. Osmnáct jejich alb a osmnáct jejich singlů obsadilo první příčky světových hitparád.
I více než čtvrt století po smrti nezapomenutelného frontmana Freddieho Mercuryho mají Queen po celém světě miliony fanoušků. Hugh Fielder, autor knihy QUEEN: Rapsodie, mapuje cestu skupiny k celosvětové slávě a upozorňuje na významné okamžiky její strhující kariéry.
Skupina Queen patří jednoznačně mezi nejlegendárnější kapely. Hudební dějiny přepsali hned několikrát. Freddie Mercury byl snad nejlepším zpěvákem, kterého hudební svět kdy poznal.
Není divu, že kombinace 4 geniálních umělců vyvolala celosvětové nadšení. Jako obdivovatelka této kapely jsem zajásala, když jsem v edičním plánu Omegy objevila knihu, která se této skupině věnuje.
Kniha je nádherně zpracovaná. Je v ní mnoho barevných fotografií z různých dob. V knize tedy objevíte fotografie ze začátků skupiny až prakticky po současnost. Samozřejmě v knize nenaleznete pouze fotografie, ale jsou v knize tím nejvýraznějším. Autor nás však seznamuje i s historií kapely. Dozvíme se zde, jak se vlastně členové postupně sešli, dozvídáme se zde o tom, jak si vedly jejich první hity v hitparádách jednotlivých světadílů a které je vyšvihly na úplný vrchol. Dostaneme se zde i o posledních chvílích, které kapela strávila v původní čtveřici - s Freddiem. Dozvídáme se zde tedy o všech důležitých událostech, které skupiny ovlivnily.
Kniha je také doplněna spoustou citátů. Jak od členů skupiny tak ale i od jiných hudebníků, kteří oceňují dílo a show, kterou tato skupina dokázala vytvořit.
Skalní fanoušci hudby všeobecně by rozhodně neměli opomíjet skupinu Queen a k zjištění základních informací tato kniha slouží skvěle. Lidé, kteří Queen zbožňují si tuto knihu pořídit musí. Je opravdu nádherně zpracovaná. Hrozně mě bavilo listovat v ní a prohlížet si fotky, které text doplňují. Jde o ten tip knihy, ke které se budete vracet často, protože její čtení i prohlížení si budete užívat pořád do kola. Zároveň do u krásný kousek, který bude zdobit knihovnu, protože kniha je opravdu krásná. 

Je pravdou, že se v knize dozvídáme opravdu pouze ty důležité momenty a základní informace. Nejde o knihu, u které byste strávili několik dní, protože by v ní bylo tolik textu. Na jednu stranu je to trochu škoda, ale grafické provedení a nádherné snímky knihu zachraňují a dělají z ní krásný kousek.

Kniha mě rozhodně nezklamala. Její čtení a prohlížení jsem si neskutečně užila a jsem opravdu moc ráda, že ji mohu mít v knihovně. Doporučuji ji všem, kdo se o tuhle legendární skupinu zajímají. A vlastně i těm, kdo ne a chtějí si rozšířit hudbení obzory a znalosti. 
Knize dávám 90%.

Za recenzní výtisk knihy  QUEEN: Rapsodie děkuji nakladatelství Omega. Knihu si můžete objednat zde na eshopu Knihy Dobrovský.

středa 19. září 2018

Jsem zpět - Brenda Novak

září 19, 2018 3 Comments


Psychiatrička Evelyn Talbot se vrací do nápravného zařízení pro nejděsivější psychopaty z celé Ameriky. Evelyn neustále myslí na svou ponurou minulost. Její bývalý přítel Jasper Moore ji unesl, mučil a málem zabil. Evelyn zmizela beze stopy. O dvacet dva let později má Evelyn stále pocit, jako by na ni ve stínu někdo číhal. A dál se věnuje svému poslání: v Hanover House se snaží pomáhat a studovat ty nejkrutější psychopatické mozky. Když je přijat nový pacient Lyman Bishop, Evelyn si uvědomí, že by mohl být ideálním kandidátem pro výzkum. Je inteligentní a důvěryhodný, velmi jí připomíná Jaspera. Sotva kdo by tipoval, že tento muž byl odsouzen za únosy a vraždy několika žen. Ale jestli Evelyn ze svých děsivých zkušeností něco pochopila, pak je to fakt, že takoví lidé bývají nejnebezpečnější...

Znáte ten pocit, když čtete knihu a několikrát během četby si řeknete "PANEBOŽE!!"? Nestává se mi to úplně často. Pro něco takového mě kniha musí naprosto pohltit, musím přestat vnímat okolí a ocitnout se prakticky v ději. U knihy Jsem zpět se mi to stalo hned několikrát. Tenhle thriller je naprosto perfektní!

Stalo se mi to, co se mi nestává příliš často. Nevěděla jsem, že jde o druhý díl série. První jsem nečetla. Když jsem to zjistila, trochu jsem se zalekla, ale kniha mě anotací tak nalákala, že jsem neváhala a stejně se do ní rychle pustila. S potěšením můžu říct, že pokud Vás anotace naláká tak jako mě, klidně po knize sáhněte bez znalosti prvního dílu. Ničemu to nevadilo, nebyla jsem zmatená ani nic podobného. Minulost postav je představena i v tomto díle, tudíž víte o kom čtete a jakou si o něm máte udělat představu. Jediné co se stane je to, že zjistíte, co se odehrálo v díle prvním. U mě to však jenom prohloubilo chuť přečíst si zpětně i díl první. Přesto, že vím, co se v něm zhruba odehraje a jak skončí - stále mě láká. To jednoznačně poukazuje na to, jak skvělá kniha byla.

Hlavní hrdinka je psychiatrička Evelyn, která se stala jako šestnáctiletá obětí útoku svého přítele. Zázrakem se jí podařilo přežít. Podobný zázrak čekal i jejího expřítele, psychopata Jaspera, který unikl a i po 21 letech se mu daří skrývat před policií. Evelyn zážitek s Jasperem poznamenal nejen fyzicky, ale i psychicky. Psychické problémy jí stále brání v plnohodnotném životě. I to, její "boj s vnitřními démony" je součástí tohoto skvělého thrilleru. Postavy jsou velmi dobře poopsané. Mají zajímavou minulost. Bavila mě i romantická linka, která se v knize objevuje - není však tím nejvýraznějším v knize a i s ní dostává čtenář neskutečně mrazivý thriller.

Thriller je to opravdu mrazivý (nejen prostředím - odehrává se na Aljašce, ale i to mrazivou atmosféru skvěle dokresluje). Evelyn se totiž věnuje práci s psychopaty. Komunikace s jedním z nich - Lymanem Bishopem - mi připomínala snad nejlegendárnější scény z filmu Mlčení jehňátek. Samotné postavy na film několikrát naráží a já s tím musím jenom souhlasit. Pokud milujete Mlčení jehňátek, musíte tuhle knihu vyzkoušet. Rozhovory s psychopaty jsou prostě děsivé, ale zároveň i zajímavé. Pravděpodobně se neubráníte myšlenkám na to, kolik podobných osobností jste klidně mohli potkat na ulici... A to prostě děsivé je.

Kniha je skvěle napsaná. Samotný autorčin styl psaní je skvělý. Kniha je čtivá, stránky opravdu ubíhají neskutečně rychle a děj vás zároveň nutí neustále ve čtení pokračovat. Prostě knihu nemůžete odložit, protože se pokaždé stane něco, o čem chcete vědět víc. Zároveň děj úžasně graduje. Posledních sto stran prostě nebudete chtít odložit. A ten konec? Poslední věta knihy je děsivá a zároveň přislibuje pokračování. Pokračování, které nutně potřebuju. A pokud možno, co nejrychleji. Protože to bude další děsivá jízda. A možná ještě děsivější, než bych si dokázala překvapit.

Kniha byla perfektní. Dlouho mě žádný příběh tolik nepohltil. Zároveň jsem si dlouho neoblíbila žádnou postavu tolik jako Evelyn a jejího přítele, policistou Amaroka. Opravdu mě chvílemi příjemně mrazilo a zároveň jsem pokaždé, když jsem nemohla číst, nad příběhem přemýšlela a neskutečně se těšila, až se ke knize budu moci vrátit. 
Tohle je zatím rozhodně nejlepší thriller, který jsem letos četla. Zrovna jich tady mám na přečtení hromadu, ale upřímně se mi do nich teď nechce, protože mám obavy, že po knize Jsem zpět mě bude hrozně jednoduché zklamat... Tohle je prostě na 100% - jedna z nejlepších knih, co jsem letos přečetla.

Za recenzní výtisk knihy Jsem zpět děkuji nakladatelství Omega. Knihu si můžete objednat zde na eshopu Knihy Dobrovský.

pondělí 17. září 2018

Historie SS - Hitlerovy neslavné legie smrti - Nigel Cawthorne

září 17, 2018 6 Comments


„Nejlepší politickou zbraní je teror. Krutost budí respekt. Lidé nás mohou nenávidět. Ale nevyžadujeme po nich lásku – pouze strach.“ (Heinrich Himmler)

Schutzstaffel (SS), brutální elitu nacistické strany, založil Hitler v roce 1925 jako svou osobní stráž. Od roku 1929 stál v čele SS Heinrich Himmler, pod jehož vedením vzrostl počet členů těchto oddílů z původních 300 na více než milion. Nelítostní fanatici v černých uniformách, bezvýhradně oddaní Hitlerovi, umučili a zotročili miliony lidí. Toto je příběh vzestupu a pádu jedné z nejďábelštějších organizací na světě. Kniha je bohatě ilustrovaná dobovými fotografiemi.



Knihy o druhé světové válce mě opravdu zajímají. Jak beletrie tak odborná literatura. A právě po jedné vzdělávací knize jsem před nedávnem sáhla. Historie SS - Hitlerovy neslavné legie smrti pojednává, jak již název napovídá, o historii tohoto "ochranného oddílu". Samotnou mě nenapadlo, jak obsáhlé téma to může být.


Základní pojmy, které jsou spojeny s nacistickým Německem zná asi každý. Asi každý i tuší, co zkratka SS vlastně znamená. Myslím si však, že málokdo ví, jak komplikovaná historie za těmito oddíly stojí, s čím vším byly spjaty a do kolika "podskupin" se vlastně dělily. Díky této knize se však dozvíte opravdu velké množství těchto informací.

Kniha je skvěle zpracovaná. Odborný text, který obsahuje velké množství informací je psaný poutavě, což je obrovská výhoda této knihy. Při pročítání klasických učebnic, či různých odborných knih jsem vždy měla problém, že informace byly podávané tak, že jsem si z nich nezapamatovala skoro nic. Autorovi této knihy se však podařilo zkombinovat informace a čtivý písemný projev, což je naprosto skvělé. Opravdu si z knihy pamatuji spoustu informací, které jsem do teď vůbec neznala a také jsem si upřesnila nejrůznější známější pojmy.

Kniha je rozdělená do deseti kapitol. Schutzstaffel, Heinrich Himmler, Noc dlouhých nožů, Válka, Waffen-SS, SS-Allgemeine, Holokaust, SS na ústupu, Norimberk a ODESSA. Samotné názvy kapitol jasně poukazují na to, že kniha opravdu obsahuje dějiny SS od samotných začátků až po jejich konec. Dozvídáme se zde i to, jak byli členové SS souzeni v Norimberku a nebo například to, kdo všechno pravděpodobně stál za tím, že se několika příslušníkům podařilo po válce uprchnout.

Rozhodně nejde o knihu do kabelky. Jde o velkoformátovou knihu, ale má to své opodstatnění. Skoro na každé dvojstraně naleznete nejrůznější fotografie. Dále se zde nachází "zajímavosti" v rámečcích. Největší radost mi udělal ten, který "převáděl" německé hodnosti do českých překladů. Myslím, že tuto tabulku ocení i lidé, kteří čtou s tématem druhé světové války primárně beletrii. Často se v ní německé hodnosti vyskytují a díky této tabulce konečně budu vědět, jakou hodnost má která z postav.
Další skvělá ve je, že autor se snaží dobu o které píše zasadit do celkového kontextu dějin a právě za pomoci výše zmiňovaných rámečků čtenáři přináší i něco málo o první světové válce a podobných, na první pohled nesouvisejících momentech dějin či jiné zajímavosti. 

Kniha je opravdu skvělá. Je plná podstatných informací a zároveň psána formou, která zaujme i laiky. Informace podává přehlednou formou, kterou doplňují černobílé fotografie. Pokud se zajímáte o téma druhé světové války a zajímá vás právě i to, proč vlastně vznikala nenávist, kterou nacisté šířili, je tato kniha rozhodně tím pravým pro Vás. Hodnotím ji na 95 %.

Za recenzní výtisk knihy Historie SS - Hitlerovy neslavné legie smrti děkuji nakladatelství Omega. Knihu si můžete objednat zde na eshopu Knihy Dobrovský.

úterý 11. září 2018

"Pětka" - Pět knih, které všichni milují a já nesnáším

září 11, 2018 20 Comments


1. Selekce

Selekce si u mě na blogu vysloužila dokonce i samostatný článek, kde jsem tak nějak shrnula, proč ji nemám ráda. V kostce Vám to tady shrnu. Kniha je plná klišé. Dívka ze střední třídy zamilovaná do chlapce, který je z nižší kasty - a to je trestné. Chce o něj bojovat! Jenže... Pak o ní projeví zájem princ. Samozřejmě by se k princi neměla šanci nikdy dostat, proto zde existuje reality-show ve stylu Farmář hledá ženu. Hlavní hrdinka mi byla extrémně nesympatická. Tváří se jako největší drsňačka, ale je to jen ufňukaná mrcha. A taky to její jméno - America. Jak těžce originální! (A hrozně super patriotické).
Jasně jasně. Reality-show je od této knihy očekávaná. Jenže ani ta nebyla povedená. Dívky nemusely nic. Čekala jsem alespoň hezky popisované plesy, život v luxusu, šaty... Tak trochu jako plesy v knihách od Austenové... Jenže ono v té knize nebylo ani to. K dobru ji můžu přičíst akorát to, že jazyk je až tak moc primitivní, že ji přečtete během chvilky a moc času Vám nesebere. A obálku. Jo, ta se povedla. To se musí nechat.

2. Millénium

Druhé místo obsadí hned trilogie (ve finále pentalogie, pokud se nepletu, ale sebrání série mrtvému autorovi jako plnohodnotné pokračování prostě neberu). Všichni milují tuto detektivní sérii. V hlavní roli se zde představuje "rebelka" s piercingy a tetováními - hackerka. Silná, nezávislá a odlišná žena. Takové hodně originální. Což o to, to by vadit nemuselo. Průser je samotný příběh a to, jak ho autor napsal. Bez mučení se přiznávám. Nedočetla jsem ani první knihu. Zkoušela jsem ji několikrát. Dávala ji šanci v průběhu let a životních fází, ale ne, ne, ne, ne, ne. Ty strany, které jsem kdy překonala byly neskutečně nudné. Absolutně nic se na nich nedělo a to, jakým stylem je autor psal tomu nijak nepomáhalo. Za mě jedna véééliká nuda. Fakt to nešlo.

3. Trhlina

"Slovenská bomba!", "Slovenský King!", "Nejděsivější horor světa!". Tohle všechno jsem o Trhlině četla. Jako milovník hororů jsem ji nemohla nechat bez povšimnutí a neskutečně natěšená si ji koupila a hned se do ní pustila. A pak přišlo obrovské zklamání. Nevím čím začít. Tak zaprvé - nevěřím autorovi, že jde o reálnou "zpověď" (jde o údajnou zpověď, údajně ho někdo kontaktoval... No u Záhady Blair Witch taky tvrdili, že jsou to opravdové záznamy...). Ten důvod, proč mu to to nevěřím je hlavně ten, že by snad nikdo nemohl být tak hloupý a protivný jako právě vypravěč. Dále nevěřím tomu, že by dospělí lidé mohli jednat tak, jak jednají ti v knize. Kniha byla všechno jen ne děsivá. Od knihy, která získala slovenskou cenu za literaturu jsem očekávala něco. I kdyby mi nesedl příběh, čekala bych "bum", co se kvality textu bude týkat, ale ani to tam nebylo. Nebylo tam skoro nic. Kromě videí a článků, na které v knize autor odkazuje. Ty jsou opravdu dohledatelné a člověka rozptýlí od knihy. Je mi to vážně líto, ale tohle je zatím největší letošní zklamání. (Celou recenzi najdete tady).

4. Hunger Games - Síla vzdoru

Nepochopím, jak může autor dovolit, aby tak skvělou sérii potopil tak hrozným, závěrečným dílem. Hunger Games jsem četla už před pár lety. První díl jsem hltala (několikrát). Druhý díl jsem také hltala (i když tam už to bylo trošičku slabší). Třetí díl? Panebože, jak já se na něj těšila. A pak přišlo tohle. Já byla tak neskutečně zklamaná... To nejlepší, co na této sérii je, jsou Hladové hry. To, kolem čeho se vše motá v prvním a druhém dílu. To, co je asi nejděsivější na celém světě. A pak přijde závěrečný díl, kdy postavy jednají najednou naprosto nelogicky, Katniss se nominuje na jednu z nejprotivnějších knižních postav a kniha je najednou celá, celičká o politice. Tenhle díl není nic jiného, než politický boj, který je ale nudný. Nechápu, proč autorka i v závěrečném dílu nezachovala předchozí rámec hladových her. Proč nemohlo k "převratům" docházet za pomoci jich. Třetí díl by najednou nevypadal jako něco úplně jiného, než předchozí dva. A možná by tam nechyběla pořádná akce. Ta, která v Síle vzdoru pro mě byla pouze naprosto nucená. Ke všemu se tady projevil Rowlingovský komplex - neschopnost zabití hlavní postavy kompenzuje masakr v podobě zabití spousty nepodstatných a nějaké té vedlejší postavy... Ne, ne. Tohle prostě zničilo celou sérii.

5. Knihy Jo Nesba

Tady to bude trochu jinak. Od Nesba jsem jako prvního přečetla Sněhuláka. Hned jsem ho všem musela doporučovat a přečetli si ho snad všichni moji blízcí. Ta kniha byla dokonalá! Sněhulák je jednoznačně jedna z nejlepších detektivních knih, které jsem kdy četla! Co tu teda dělá, říkáte si. Dělá tady ostatní díly s Harrym Holem. Zkusila jsem jich po Sněhulákovi několik. Nemesis, Policie... Myslím, že jich bylo ještě pár. Nic. To bylo prostě nic. Další knihy byly neskutečně rozvleklé, bez nějaké zajímavé akce či zápletky. A pak jsem zase přečetla Lovce hlav. Samostatnou knihu bez Harryho Hola... A ta byla zase perfektní. Co to sakra je? Jasně. Tady nejde o nenávist k Nesbovým knihám. Spíš nepochopení. Nechápu, jak může psát někdo tolik knih tak nekonzistentní kvality.


neděle 9. září 2018

Mrtví kráčí po zemi: Život v ráji - Martin Štefko

září 09, 2018 2 Comments


Ještě než Kovboj potkal Em, ještě než došel na konec svojí cesty a posadil se vedle Stephena Kinga, dorazil na místo, které na první pohled vypadalo jako dokonalý ráj na zemi. Může existovat ráj, když mrtví kráčí po zemi?

Mrtví kráčí po zemi: Život v ráji je prequelem pro autorův vůbec první román - Mrtví kráčí po zemi. Autor doporučuje číst tento díl jako druhý, právě po jeho prvním románu. První román jsem nečetla, ale při četbě prequelu se to jako problém nejevilo. 
Zombie apokalypsa - to je moje oblíbené knižní i filmové téma, tudíž jsem byla ráda, když se mi autor knihy, Martin Štefko ozval, jestli bych neměla zájem  si jeho knihu přečíst. Jak se mi líbila? To se dozvíte dnes.

Nejdříve bych zmínila obálku, která se mi líbí neskutečně. Je super, že se autor rozhodl pro spolupráci s grafičkou. (Hodně český autorů má pocit, že když si obálku vytvoří sami, bude to bomba. No, nebývá tomu tak...). Zaprvé obálka vystihuje přesně jednu ze scén, které v knize naleznete. Za druhé, styl, kterým je udělaná mi krásně pasuje k tématu a trochu mi připomíná obal jednoho vydání Kingova Desperation. Což tak možná i může být. Autor i hlavní hrdina knihy jsou milovníky Stephena Kinga...

Příběh byl super. Vážně mě překvapil. Líbilo se mi prostředí, ve kterém se prakticky celý odehrával. Bylo promyšlené a přišlo mi poměrně originální. Kniha se skvěle četla. Autor rozhodně psát umí. Píše čtivě, umí ukončovat kapitoly tak, aby čtenář nechtěl odkládat knihu a pokračoval v další kapitole. Jediné, co bych možná trošičku vytkla, spíše však technické stránce knihy, je velikost fontu. Přišel mi hodně malý, ale to je nepatrný detail a čistě můj osobní vkus. Lépe se mi čtou větší písmenka, zpočátku jsem se bála, že to pro mě možná bude dost velký problém a kniha se mi nebude tak dobře číst, ale nakonec to požitku z četby neubralo.

Líbily se mi i charaktery postav. Hlavní hrdina je vtipný drsňák a jeho vtipné hlásky jsou vesměs trefné a čtenáře opravdu pobaví. V rozumné míře baví i štvou ostatní postavy, jejichž reakce na ně mi přijdou jako plus. Často v knihách, kde je vypravěčem hlavní postava, chybí reakce ostatních na jejich průpovídky. Tady ne. A dokonce působily realisticky. Takže paráda.

Autor na začátku knihy upozorňuje, že je kniha vhodná pro čtenáře od osmnácti let. S tímto jeho názorem se ztotožňuji. Kniha je plná poměrně naturalisticky popsaných brutálních scén (což mě osobně vůbec nevadí a v knihách to mám ráda), erotických scén, které jsou poměrně detailně popisovány (což nijak nevyhledávám, ale není to něco, kvůli čemu bych knihu odložila). Kvůli čemu jsem ale měla chuť knihu odložit byla scéna, která se odehrála zhruba třicet stran od konce. Podle mě by měly být v knize určité hranice, tak jako ve všem.Všeho moc škodí a tato scéna, respektive odhalení, které hlavní hrdina - Kovboj - učinil, ta byla podle mě přes čáru a s mým názorem se shodlo 5 z 5 známých, kterým jsem o tom vyprávěla. Myslím, že tahle část by mohla slabší povahy opravdu znechutit, protože se to stalo i mě a to opravdu nejsem žádná knižní citlivka. 

V první polovině knihy se hlavní hrdina i čtenář setkává s poměrně málo zombieky, to se však mění v polovině knihy, kde se dočkáváme skvělé akční scény, tak trochu ve stylu Walking Dead. I dále v knize si čtenář zombieky užije plnými doušky. Nejde tedy o plané sliby se zombie apokalypsou a následné řešení vztahů a psychologie postav. Ani nápad. Zde se člověk dočká vyvážené dávky všeho a to je super.

Sečteno podtrženo, kniha se mi vážně líbila a hodně mile mě překvapila. Jedna scéna mi názor na ni trochu pozměnila, ale rozhodně to neznamená, že bych knihu nedoporučila. Naopak. Pokud máte rádi drsné příběhy plné krve, mozků a vnitřností celkově a nezaleknete se jen tak něčeho, bude tohle kniha přímo pro Vás. Pokud už dlouho hledáte něco, co znechutí i Vás, otrlého čtenáře, rozhodně tohle zkuste. Knize dávám 80% a vážně je skvělá, jen škoda (pro mě) té jedné scény. Vlastně chápu, co tím chtěl autor říci. Chápu snahu o poukázání na všechny zvrhlosti, ale asi bych zvolila zvrhlost jinou. Přesto byla kniha opravdu velice dobrá a pravděpodobně si pořídím její "pokračování" a celkově asi omrknu další tvorbu Martina Štefka.

Ještě jednou děkuji za zaslání výtisku. :-)

pátek 7. září 2018

"Pětka" - Pět tipů na čtení v angličtině!

září 07, 2018 3 Comments

Zdravím Vás u dnešní Pětky.
V knižních skupinách na Facebooku se poslední dobou dost řeší, jakou knihu v angličtině začít číst jako první? Jak na to? Já bych Vám dnes chtěla v pěti bonech popsat, jak jsem do toho (poměrně úspěšně) skočila já. :-)

1. Nečtěte zrcadlové knihy!

Asi víte, co se pod "zrcadlovými knihami" myslí. Jsou to knihy, které přinášejí na jedné straně text v angličtině (nebo němčině, nebo ruštině, nebo jakémkoliv jiném jazyku) a na druhé je přeložený v češtině. Tento krok není podle mě dobrý, protože budete automaticky sklouzávat na stranu s českým textem. Budete to dělat víceméně automaticky a nakonec budete knihu číst v češtině.
V zrcadlovém textu jsou většinou "klasiky", které jsou zjednodušené a zkrácené. Jako lepší varianta mi přijde Penguin Readers. Jejich výběr najdete zde. Tyto knihy jsou řazené do různých "levelů" angličtiny. Na jejich stránkách (odkaz výše) naleznete testy, které si uděláte a zjistíte, která úroveň jste právě vy a v ní si najdete knihu o kterou byste měli zájem. Knihy jsou samozřejmě také upravené, ale jejich nabídka je obrovská - od klasik přes Lásku nebeskou až po Stephena Kinga. A jako plus nebudete skákat neustále na český text, protože ten tady nenajdete.

2. Správná kniha

Ono nejsou potřeba ani ti Penguin Readers. Já do toho skočila hned po hlavě - tedy po Harrym Potterovi. A doporučila bych to i Vám. Pokud máte nějakou (nejlépe) young adult oblíbenou knihu, kterou v češtině dobře znáte, zkuste právě ji. Pokud ji čtete častěji, nebude Vás nudit, protože jste zvyklí si ji opakovat a zároveň Vám nebude příběh proplouvat mezi prsty. Pokud máte blízký vztah k Harrymu Potterovi, doporučuji Vám ale právě jeho. Proč? Tak jako se v něm vyvíjí postavy, vyvíjí se i angličtina. První dva díly jsou opravdu lehké, třetí lehce přitvrzuje, ale není to ještě nic hrozného. Na čtvrtém už je vidět výraznější jazykový pokrok. Vaše anglické čtení postupuje úměrně právě sožitosti jazyka v knihách a to mi přijde prostě super.
Takže nejdůležitější pravidlo je jasné. Dobře zvolená, jednoduchá četba je prostě základ.

3. Zahoď slovník

Dobře, ne tak doslova. Občas můžete narazit na větu, která Vám nebude chtít dávat smysl i kdybyste se na hlavu stavěli, protože zrovna v ní budou čtyři Vám neznámá slovíčka. Nepomůže kontext? Prostě vezmete slovník. ALE všeho s mírou! I když nebudete znát polovinu slovíček, pořád to neznamená, že jejich význam neodhadnete díky kontextu! Pokud si budete překládat slovo od slova, smysl Vám dá věta stejně zhruba stejný, jako kdybyste ji naťukali do Google překladače (takže žádný) a hlavně Vás to bude neskutečně otravovat. Nikoho nebaví přečíst větu a zní přeložit čtyři slovíčka a takhle dál a dál. Samozřejmě - slovník v mobilu je skvělý kamarád, ale pokud ho budete nadužívat, brzy knihu v cizím jazyce odložíte nadobro.

4. Čtěte tak, jak jste zvyklí v češtině

Pokud jste zvyklí číst vždy pouze jednu knihu, tak jako já, vyvarujte se mojí chybě. Usoudila jsem totiž, zhruba před rokem, že knihu v angličtině si prostě tolik neužiji a tak ji budu prokládat jinou a hezky v češtině. Chyba! Nejsem tak zvyklá číst a neumím to. Proto cca před dvěma roky letěli Paper Towns brzy do kouta a já se k nim stále nevrátila. Pokud jste zvyklí číst více knih na jednou, máte možná vyhráno. Na druhou stranu, začátky jsou krušné a nevím, zda Vás nebudou "ostatní" rozečtené knihy od té anglické tahat. Ale na to nedbejte a prostě anglickou knihu čtěte tak, jako by byla česká. Udržujte svoje čtecí návyky stejné.

5. Hlavně se z toho nepo... kakat!

Ne vždy se to prostě povede. Můžete zvolit knihu, která na Vás prostě bude moc složitá, nebude Vás bavit, nebo to bude prostě "v blbou dobu a na blbém místě". Knihu odložte, zahoďte, zahrabte někam do kouta a dejte si pauzu. A hlavně se nebojte. Prostě sáhněte po knize jiné. Tématem či složitostí. Zkuste klidně něco pro děti, je to úplně jedno. Hlavně se nebojte nebo už nikdy po žádné knize v angličtině nesáhnete. Ať už bude ta první cizojazyčná kniha jakákoliv, potom, co ji dočtete budete nadšení! Budete na sebe pyšní a budete mít chuť číst další a další knihy v cizím jazyce. No a nakonec zjistíte, že třeba v té angličtině ubíhají stránky mnohem rychleji jak v češtině!

Jakou knihu jste jako první úspěšně zdolali v angličtině? U mě to byl právě Harry. :-) Knih, které se dají dobře doporučit jako první knihy v cizím jazyce, je určitě spousta. Určitě by nebylo špatné třeba Stmívání. Hodně lidí si pochvaluje Agathu Christie. Já bych určitě nedoporučovala starší knihy. Už taková Austenová v sobě skrývá poměrně dost "zastaralých" výrazů se kterými se asi většina z nás v cizím jazyce opravdu nesetkala. Každopádně šup do toho, čtení knih třeba v originále je prostě lahůdka! :-)

středa 5. září 2018

Nejtemnější část lesa - Holly Black

září 05, 2018 8 Comments



V lese leží na zemi skleněná rakev a v ní spí chlapec, který má na hlavě rohy a jehož uši jsou špičaté jako nůž...


Hazel žije se svým bratrem Benem ve městě Fairford, kde vedle sebe žijí lidé a kouzelná stvoření přezdívaná Lesní lid. Sjíždějí se sem turisté, aby na vlastní oči spatřili divy pohádkové říše, zejména pak rohatého chlapce. Jenže návštěvníci nevidí nebezpečí, které se zde skrývá.
Hazel a Ben si od pradávna vyprávějí smyšlené příběhy o chlapci ve skleněné rakvi. V jejich vyprávěních je on princem a oni chrabrými rytíři. Namlouvají si, že princ je jiný než ostatní Lesní lidé, kteří uzavírají s lidmi kruté dohody a číhají na turisty ve stínech stromů. Hazel ví, že není možné, že by se rohatý chlapec probudil.
Jenže přesně to se jednoho dne stane….
Celý svět se obrací vzhůru nohama a Hazel musí přijmout roli rytíře, na kterého si kdysi hrála. Je vtažena do víru nové lásky, musí se vyrovnat se zradou a rozhodnout se, na čí straně stojí. Dokáže v této roli obstát?

V podobě románu Nejtemnější část lesa se Holly Black, autorka mnoha bestsellerů, vrací k okouzlujícím pohádkovým příběhům, díky kterým se na počátku své kariéry proslavila.

Holly Black je poměrně známou spisovatelkou zaměřující se na young-adult fantasy. Konkrétně Nejtemnější část lesa můžete v současnosti sehnat za 29 Korun. I proto jsem se ke knize vlastně dostala. Jde o poměrně tenkou knihu, cca kolem 200 stran, což je na fantasy poměrně neobvyklé, no ne? Jak se mi kniha líbila se dozvíte v dnešní recenzi.

Příběh se může stát poměrně obsáhlý, což by mohlo potenciální čtenáře odradit, pokud si ho představí pouze na 200 stranách, ale určitě to tak není. Naopak byl příběh skvěle rozvržen a počet stran mu hrál jenom do karet.

Hrozně se mi líbí zasazení městečka, kde se objevují víly, do reálného světa. Popis toho, jak se díky své magičnosti stává městečko cílem spousty turistů na mě působilo realisticky. Kdyby to byla realita a nějaké takové městečko existovalo, bylo by o přesně takhle. Možná ještě ve větší míře. Upřímně nechtěli byste někam, kde jsou víly a nadpřirozené bytosti, kdybyste takovou možnost měli? Takové městečko by mělo rozhodně obrovskou popularitu.

200 stran dává možná menší prostor na propracování postav. V hlavní roli se představuje Hazel u které bych řekla, že se ji podařilo celkem pěkně a dostatečně vykreslit. Což bylo k její jisté úloze v příběhu ovšem nezbytné. Ostatní postavy (její bratr, princ apod.) takový prostor nedostávají. Víme o nich relativně dost informací, které v kostce určují jejich podstatu a jednání, ale detaily příliš neočekávejte. 200 stran knihy k tomu prostě nedává příliš prostoru. 

Co rozhodně oceňuji je jednodílná fantasy. V žánru fantasy se nám rozmohl takový nešvar. Sedm dílů je prostě málo. Přiznám se, že mě tyhle rozsáhle série spíše odrazují. Mám pocit,že utrácet za první díl je zbytečné, protože buď se mi to nebude líbit a bude mi k ničemu, nebo budu muset koupit dalších x dílů, abych se dopátrala konce. Bylo super přečíst si útlou knížku, která začínala i uzavírala fantasy děj. A byl super.

Kniha je čtivá, líbí se mi vykreslení světa víl a záhad a tajemství, které jsou s nimi spjaté. Líbilo se mi, že autorka vychází z legend a mýtů, které se ohledně víl tradovaly - například ve Skotsku.
Kniha se mi opravdu celkově moc líbila. A doporučila bych ji třeba i lidem, kteří zatím nemají příliš zkušeností s fantasy, young-adult nebo přímo young-adult fantasy. :-)
Najdete zde lásku, napětí, příšery... Tak nějak to "všechno". A za tu cenu, za kterou knihu momentálně seženete? Prostě must-have! :-)
Knize dávám 75%.