@bettypavkova

středa 27. března 2019

Booktag: Máš babu (nepopulární názory)

Mé drahé Květinkové dny mě otagovaly. Všichni to milujeme, že jo. :-D Né, teď vážně. Tenhle tag má překvapivě zajímavé otázky. Takže víte co? Jdeme na to!


1. Populární knížka nebo série, která se vám nelíbila

Páni, tady to nebude jednoduché. Mám hned několik favoritů, které sem vybrat. Zvolím nakonec Selekci. Zvládla jsem jen jeden díl. Ta kniha byla úplně stupidní. VŠECHNO na ní bylo stupidní. Postavy, děj, prostředí, jazyk.Vlastně ne, všechno ne. Obálka je krásná. Každopádně po ní sáhnout jako po první YA knize nebylo dobré. Vůbec to nebylo dobré. YA jsem se pak vyhýbala velkým obloukem asi dva roky. Funny recenzi na Selekci najdete tady. Dali by se sem ale zapojit i Renegáti nebo třeba Ostrov lhářů, Trhlina... No můžete mrknout rovnou na článek o pěti knihách, které všichni milují a já ne. K přečtení je tady.

2. Knížka nebo série, kterou všichni nesnáší a vám se líbila


Původně jsem chtěla psát o Stmívání, ale to ve své podstatě dost lidí zbožňuje, tak jako já. Rozhodla jsem se tedy pro mnohem větší kalibr. PADESÁT ODSTÍNŮ ŠEDI! To valíte bulvy, co? No? Prostě a jednoduše je podle mě Padesát odstínů lidmi kritizováno už jen z principu. Ve své podstatě je úroveň jazyka i příběhu hodně blízká spoustě romantických knih, nebo klidně YA knih. Žádná hitparáda, ale taková hrůza? To zase ne. Zrovna třeba oblíbená Selekce? Ta je podle mě pod Odstínama hooodně hluboko. :-D (Nepočítám sem sérii z pohledu Christiana, to už je trochu někde jinde na žebříčku zbytečností.To je fakt.)

3. Milostný trojúhelník, kde hlavní hrdina skončil s tím, kým jste nechtěli nebo vztah, který se vám nelíbí.

Nikdo takový mě nenapadá. Nějak zrovna vztahy v knihách vyloženě neřeším a přijímám je tak, jak je autor  vymyslí, protože ani v reálu tyhle věci nejsou tak, jak byste si představovali a kolikrát kamarád/kamarádka skončí s někým, před kým byste ho nejradši každý den varovali.


4. Populární žánr, který skoro nečtete.

Romantika, sci-fi a erotické romány. Co se erotických románů týče, pár jsem jich přečetla, ale kromě výše zmiňovaných Padesáti odstínů to není něco, co bych potřebovala číst. Sci-fi jsem četla akorát Spící obry, povídky k Aktům X (počítá se to tam?) a příběh pro děti Písečníci a bludný asteroid (a ty byly bomba!). Nemám moc ráda různé čupr vynálezy a to je prostě ve sci-fi nezbytnost. S romantikou mám zvláštní čas. Nečtu ji často (nepočítám sem, když je to příběh z druhé  světové války, kde je i romantická linka). Na takovou tu nefalšovanou romantiku mám chuť tak dvakrát, třikrát do roka a z toho většinou jednou sáhnu po Stmívání.

5. Populární postava, kterou nemůžete vystát.

No, moje nejmíň oblíbená postava je určitě Lízinka Tachecí z Katyně, ale nevím kolik z vás ji zná. Ta holka každopádně byla vážně tupá. Asi bych teda řekla Americu ze selekce. Te nebyla vyloženě hloupá, ale prostě mi byla extrémně nesympatická.

6. Populární autor, který vás nebere.

John Green. Mně jeho příběhy přijdou jako násilné tahání slz ze čtenářů. Celkově mě nijak nebaví jak píše, ani to, co píše. Ale v akci jsem si koupila Příliš mnoho Kateřin, tak se třeba můžete těšit na hejtovací recenzi. A nebo budu překvapená. :-O

7. Populární klišé, které vás už nebaví (např. ztracená princezna, korumpovaný vládce, milostný trojúhelník).

Chudá prostá dívka (chlapec) a zamiluje se do ní (něj) princ (princezna) nebo někdo jiný z úplně jiné sociální vrstvy. Je to fajn. Jednou, dvakrát... Třeba Pretty Woman je super. Ale v každé třetí YA už to je prostě nuda.

8. Populární série, kterou ani nechcete začít číst.

Tý jo, taková vyloženě asi není. Zkusit se má všechno.9. Říká se, že knížka je lepší než film, ale který film nebo seriál se vám líbil víc než knížka.

Tak to jsou například Pretty Little Liars. A docela i Sedmilhářky mi přišly lepší v seriálové podobě, ale tam byla super i knížka. :-)


A co vy? Schodujeme se v některých odpovědích? :-)

17 komentářů:

 1. Bohužel jsem žádnou z míněných knih nečetla. Až na 50 odstínů, ty jsem zkusila a byla jsem pěkně zklamaná. :| Žádná slovní zásoba, hlavní ženská postava je na každý stránce stále červenější, že o pět stránek později by musela vypadat jako spálený rajče. -_- Zvládla jsem jenom pár kapitol, na zbytek jsem neměla nervy. :D
  Selekci mám už dlouho v plánu. :D A takový názor jsem na ni ještě neviděla. :D Zajímavé. :D :D

  Za mě třeba série, kterou už nemůžu vystát a všichni ji milují je... *dramatická pauza* ...Harry Potter! Ten svět je suprový a mám ho ráda, ale tu postavu prostě nenávidím. -_- Potom všichni stále básní jak Kaz (Šest vran) je naprosto dokonalý, tajemný, úžasný, chytrý... Ale mě byl nehorázně protivný. -_- Jeho pasáže byly neskutečně nudné!! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jééé tak to já Harryho můžu. Zrovna teda Harry není úplně tou nejoblíbenější postavou, ale třeba taková Hermiona je super. :-D

   Vymazat
  2. Hermionu můžu. :D Ta je super. A ještě Draca mám mám ráda. :D

   Vymazat
  3. Už dlho som sa takto nepobavila, ale som rada, že nie som jediná, ktorá nemá rada 50 odtieňov ... Niežeby som nemala rada podobné knihy, ale toto mi naozaj stačilo vo filme :)

   Vymazat
 2. I do 7 jsi nacpala Selekci ������. Mně nepřišla tak špatná, naopak plánuji rereading ����

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vidíš, to mi ani nedošlo, že je to i v Selekci, už jsem ji četla dávno. :-D No nemůžu ji vystát. :-D

   Vymazat
 3. Ty jo super článek!To mě hodně bavilo :)

  OdpovědětVymazat
 4. Myslím si, že by se tématově k tobě hodily otázky z Knihokalipsy.

  OdpovědětVymazat
 5. Mně se Odstíny líbí :D A Johna Greena mám ráda :D Jinak fakt zajímavé otázky, dobrý tag :D

  OdpovědětVymazat
 6. S Johnem Greenem to mám podobně. Sice od něho mám doma dvě knihy, ale ani jedna mě nikdy úplně nevtáhla do děje a spíš jsem se musela přemáhat, abych je dočetla. Asi už jsem na takový žánr a styl psaní stará a cílovka je už někde jinde :)
  Elle about everything

  OdpovědětVymazat
 7. Tak tohle je parádní TAG. Tvoje odpovědi mě baví. John Green - to máme asi stejně. Mě se třeba nelíbila série Sníh nebo Popel. To bylo fakt něco. První díl a dost. Půjde do bazárku :D

  OdpovědětVymazat
 8. Vidíš, a mě třeba Selekce bavila, ale je pravda, že mi v době čtení bylo tak 15/16 a byla jsem z toho prostě hotová:D John Green mě obešel veeelkým obloukem, v té hysterii, kdy se všichni z jeho knih mohli zbláznit, se mi strašně znechutil :D Jinak super článek:)

  OdpovědětVymazat
 9. Souhlasím, že Padesát odstínů je vlastně úplně normální série. Vlastně na to, že je to původně fanfikce, je to dost dobré a dotáhlo to hodně daleko. A souhlasím, že v porovnání se Selekcí se u toho člověk aspoň odreaguje. :D
  Taky mě ale štvou ty typizované postavy kráska a zvíře, popelka a princ a tak. :D Ale v knížkách, které čtu, už se to naštěstí tolik neobjevuje. :)

  OdpovědětVymazat

Každý komentář mi udělá velkou radost a moc za něj děkuji. :-)