@bettypavkova

středa 1. července 2020

Pivo, všude samé pivo - Pivní putování + Teorie bečky

 

Pivní putování - Zdeněk Susa

Pojďte s námi za nápojem, od pradávna drahým Čechům, Moravanům i Slezanům. Za mokem zlaté barvy, řízné chuti a sametové pěny.
Pedagog a lékař Zdeněk Susa putuje spolu se zpěvákem Matějem Ruppertem českou krajinou po pivovarech i pivovárcích, existujících i zaniklých. Po jejich historii, výrobě i zasazení do krajiny, které je mnohdy důležitější, než by se mohlo zdát.
Zdeněk Susa doplňuje putování vyprávěním o osobnostech spjatých s pivem, líčeným s humorem sobě vlastním. Dozvíte se tak třeba, v čem spočívala heroická síla Gustava Frištenského, co se skrývalo za poetickým tuláctvím Karla Hynka Máchy a jak snášela své vdovství Eliška Rejčka. Možná vás to překvapí, ale všechny zmiňované (a nejen ty) provázelo během jejich života právě pivo! Tyto příběhy jsou vyprávěny s laskavou nadsázkou i nemalým přesahem do kultury a historie.
Stejně jako ve stejnojmenném pořadu České televize, podle nějž kniha volně vznikla, jsou pasáže o pivovarech a výrobě piva doplněny slovem lékaře, dobovými i současnými fotografiemi a také výstižnými ilustracemi grafika Františka Žáčka.
Vejdi tedy a neuškoď!

Dnes pro vás mám jednu speciální dvojrecenzi. Obě knihy mají totiž společného něco krásného. Něco, pro co jsme my Češi tak známí. Pivo. Nevím jak vy, ale já jsem prostě pivař. Pivo miluju a dopřávám si ho moc ráda. Oproti tomu, tvrdý alkohol nebo víno až tak moc nevyhledávám. Proto mě tyto dvě knihy, které nabízela Novinka měsíce k recenzi velmi zaujaly. Pojďme se na ně společně podívat.

Začneme právě Pivním putováním. To byla ta kniha, kterou jsem musela mít. Samozřejmě, jak jsem zmínila výše - pivo! Druhá věc je ta, že z této edice od České televize mám doma již Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli. Knížky jsou naprosto nádherně zpracované. Přehledně dělené a plné krásných fotografií. K tomu i krásně graficky zpracované. Prostě potěcha pro oko. 

Kniha začíná kapitolou, která se věnuje tomu, co pivo vlastně je. Následně je dělená do kapitol, které mapují jednotlivé oblasti naší vlasti. Konkrétně je kniha dělená na kapitoly Pomoraví, Polabí, Praha, Pojizeří, Jižní Čechy, Východní Čechy a další. Každá kapitola pak popisuje historii piva v dané oblasti. Věnuje se nejznámějším pivovarům v dané oblasti, osobnostem, které v dané oblasti žili a s pivovarnictvím jsou zde spjaty. Na závěr knihy naleznete také pár stran, kde pivo komentuje lékař - sám autor knihy. Dozvíte se, jak to je s pivem a zdravotním stavem a další fakta a mýty, které kolem piva kolují a ke kterým se zde pan doktor vyjadřuje.

Celá kniha vznikla na základě dokumentárního seriálu České televize, který se jmenuje taktéž Pivní putování. Pan Zdeněk Sus (taktéž autor knižní podoby) společně s Matějem Ruppertem provází jednotlivými oblastmi České republiky a věnuje se v něm právě pivu. Jak jsem již zmínila, na stejném principu funguje i kniha Co naše babičky...

Pivní putování za "babičkami" nijak nezaostává. Jak po stránce vzhledové, tak po stránce obsahové. Přesto, že jde o knihu, která je populárně naučná, je psána velmi přívětivě a čtivě. Samozřejmě nejde o knihu, kterou přečtete na jeden zátah a budete hltat její příběh, pokud vás ovšem téma piva zajímá, zajímá vás jeho historie a máte ho rádi, dozvíte se zde opravdu velké množství zajímavých informací. A samozřejmě, pokud jste z "pivařské oblasti", je i velká šance, že vaše město nebo městečko v knize najdete. Á propos, to byl další důvod, proč jsem po knize toužila. Už v "babičkách" byl zmíněn pivovar v našem malém městě. A tady je samozřejmě také. Mé patriotistické srdéčko plesá.

Nějak mě láká porovnání Pivního putování s Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli. Musím říct, že Babičky mají samozřejmě širší využití, protože v nich najdete velkou řadu tipů, triků i receptů, které v běžném životě využijete. V Pivním putování se naopak dozvíte velké množství zajímavostí. A pokud jste opravdu vášnivý pivař, můžete knihu využít i jako takový "průvodce" českým pivem, místy s ním spjatými, které byste mohli navštívit případně i knihou plnou tipů na tradiční česká piva, která musíte mermomocí ochutnat. Za mě ano, kniha je krásná. A rozhodně ji doporučuji. A zároveň to může být skvělý dárek. Pokud přemýšlíte, co dát tatínkovi/dědečkovi nebo komukoliv jinému, a víte, že má rád pivo, není nic jednoduššího. Pivní putování je nádherně zpracované a radost udělá každému milovníkovi piva.

Za poskytnutí knihy Pivní putování děkuji Novince měsíceTady na webu Novinky měsíce se dozvíte obrovské množství informací o knize, včetně ukázek z knihy. Určitě mrkněte, jak krásně graficky zpracovaná kniha je.


Teorie bečky - jak uspořádat dobrou pařbu - Jiří Klusáček

Po přečtení Teorie bečky pozvete své kamarády a narazíte sud s pivem! Takovou sílu má tato kniha, která vtipným způsobem popisuje český fenomén pořádání beček, sudů, soudků… tedy setkávání se lidí a jejich společné konzumace piva mimo běžné restaurace či domov. Bečka jako akce je svým způsobem rituál, má své zákonitosti, fáze, čas, prostor, osoby a role, a také energii, mystéria a tajemství… Všechny tyto aspekty jsou rozepsány ve více jak třiceti samostatných kapitolách. Pořádání těchto akcí je už dlouho pevnou součástí naší kultury, ale teprve v této knize je celý fenomén podrobně popsán.

Pokud jste vášnivý pivař a zaujalo vás Pivní putování, možná vás zaujme i Teorie bečky. K teorii bečky se ale váže i to, že musíte být pořádný párty člověk a organizátor. Teorie bečky vás provede tím, jak správně uspořádat večírek, jehož hvězdou se stane právě pivní bečky.

Tohle je podle mého názoru velmi originální knížka - a opět velmi zajímavý dáreček. Kniha je krásně zpracovaná. Najdete v ní jak fotografie, tak krásné, vtipné a jednoduché ilustrace. Líbí se mi i "pivní vzhled" obálky, který je jednoduchý a všeříkající. 

V knize najdete spoustu tipů, jak se o pivo v bečce ideálně starat. Od toho, jaká zařízení je dobré k bečce pořídit, přes ideální počasí až po "sklo", které se hodí. Celá kniha je proložená vtipnými příběhy "ze života", které s bečkou a pivem souvisejí. 

Myslím si, že tahle kniha je super počin, který nemá obdoby. Je to takové čtení, které nese ryze české prvky. Nejen kvůli pivu, ale i kvůli typu humoru, který se v knize objevuje. Celkově je to vlastně poučné a zároveň i nesmírně vtipné čtení. Samozřejmě je to již trochu specifičtější čtení, které není pro každého, ale rozhodně si myslím, že jde opět o skvělý i vtipný dárek. Je to vtipný návod, jak se stát nejlepším organizátorem pivní párty, který určitě najde své čtenáře. Já osobně jsem nadšenější z Pivního putování, než z Teorie bečky, protože ta je už více konkretizovaná - a já nejsem typ, který by párty organizoval, ale pro někoho, kdo se ve večírcích vyžívá, je tohle určitě skvělá knížečka.

Za poskytnutí knihy Pivní putování děkuji Novince měsíce

1 komentář:

  1. Pivní knihy? Pro mě jako plzeñáka naprosto ideální. Díky za tip. ;)

    OdpovědětVymazat

Každý komentář mi udělá velkou radost a moc za něj děkuji. :-)