@bettypavkova

pondělí 2. září 2019

Čas čarodějnic - Deborah HarknessHistorička a čarodějnice Diana Bishopová celý svůj život odmítala své nadpřirozené nadání. Očarovaný alchymistický rukopis však do jejího života vnese nevítaný příval magie a najednou se o ni zajímají nejen čarodějnice, ale i démoni a upíři. Záhy se po Dianině boku objeví i záhadný Matthew Clairmont, vědec, válečník a upír. Přestože mezi bytostmi panuje staleté nepřátelství, Diana a Matthew se jen s obtížemi brání vzájemné mrazivé přitažlivosti.

Po Času čarodějnic jsem už pokukovala nějakou tu dobu. Nakonec mi štěstí přálo a spolužačky organizovaly knižní bazárek, na kterém se právě Čas čarodějnic objevil. K mé radosti šlo o to starší vydání. Sice miluji paperbacky, ale tenhle hardback má tak dokonalý holografický přebal...! Štěstí se na mě usmálo i ve chvíli, kdy jsem druhý díl této trilogie vyhrála. I proto jsem se brzy na první díl vrhla a doufala, že se mi bude líbit.

V Času čarodějnic se setkáváme s Dianou Bishopovou a Matthewem Clairmontem. Diana pochází z významného rodu čarodějnic. Celý život se však brání tomu, aby kouzla používala. Setkává se s charismatickým Matthewem, který je velmi vzdělaný a také upír. V našem světě se pohybují čarodějnice, upíři a démoni a běžně mezi sebou tyto bytosti vůbec nevychází. Mezi Dianou a Matthewem to však zajiskří. Mimo to se do příběhu zaplete také tajemný rukopis!
Kromě hlavních postav v příběhu najdeme i přiměřené množství postav, které na první pohled nejsou černobílé a jsou popsány tak, že si je oblíbíte a zapamatujete. Plést se vám rozhodně nebudou.

Asi jsem čekala více toho fantasy a méně romantiky, ale víte co? Mně tahle romantika spojená s fantasy prostě seděla. Je to neuvěřitelně podobné Stmívání. A já Stmívání miluju. Musím říct, že chvílemi mi přišlo, že se autorka Stmíváním opravdu inspirovala a některé momenty mi právě jako poupravený vztah Belly a Edwarda přišly. Jenže právě díky tomu, že Stmívání miluju, vůbec mi to nevadilo a já si tenhle příběh tak neuvěřitelně užívala...

Jde o pomalé čtení. Kniha má 540 stran. Běžně bych tuto knihu měla přečtenou přibližně za tři dny. Tady jsem více jak dvakrát tak dlouho. Nebylo to tím, že by se mi kniha špatně četla. Četla se velmi dobře, ale pomalu. V poslední době to byla druhá "pomalá" kniha a já zjišťuju, že mi takový styl knih začíná vážně vyhovovat. Příběh se pomalu sune vpřed. První strany ho pomalu rozvíjí. Přehršel akce v tomto díle nenajdete, ale mně to strašně sedělo. Jediné, co k tomuto pomalému stylu úplně nesedělo byla rychlost vývoje vztahu hlavních hrdinů. Vzhledem k okolnostem příběhu musel postupovat rychleji, než bych já osobně ocenila, ale prominu to. Protože celkově se mi tohle čtení fakt moc zamlouvalo.


Celý příběh se hodně točí kolem historie. Objevují se v něm v počátku témata knihoven a rukopisů a vzhledem k tomu, že jsem z tohoto tématu v minulém semestru skládala zkoušku, potěšilo mě, že jsou tady tyto informace opravdu hezky popisovány a využity, a že autorka šla trošku do hloubky. Věřím tomu, že člověk, který se o toto téma normálně nezajímá, se v knize dozví i nové informace. Právě popisy knihovny a celkově Londýna byly na začátku knihy krásné a prostředí příběhu všeobecně (několik různých míst s hrdiny navštívíme) se mi moc líbilo.

Jak jsme na začátku zmiňovala, mám starší vydání, tudíž nevím, jak tomu je u novějších paperbacků, ale bylo tu dost chyb. Například se jedna z postav představovala Matthewovi a co se nestane? Představí se jako Matthew! A tohle prohození jmen proběhlo několikrát. Stejně tak různé překlepy, špatný tvar slova, dvě předložky v jedné větě (s oběma by věta dávala smysl, ale ne s oběma dohromady :-D) a podobně. To mě mrzelo. Chyb v knih si všimnu málokdy, proto se obávám, že v této knize jich bude dohromady celkem hodně, když jsem si tolika všimla i já.

Pokud máte rádi romantiku ve fantasy prostředí a nepotřebujete na každé třetí straně velké zvraty a na každé čtvrté adrenalinový souboj, mohli byste si tento svět a postavy zamilovat tak jako já. Pokud jste fanouškem Stmívání, doporučuji vám tenhle příběh na sto procent! Osobně knihu Čas čarodějnic hodnotím 90 %.

7 komentářů:

 1. Historiu a fantasy mám rada romantika ma až tak neberie ale ak je správne nakombinovana a nie príliš sladka tak je to v pohode. Ale musi do deja sadnut. Stmievanie som necitala ani nevidela, to uz ma minulo ale vzhladom na to ze sa jedna o čarodejnictvo a magiu tak by ma to mohlo zaujat.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak to jsi mě hodně nalákala :) Podle toho, komu knihu doporučuješ jsem stoprocentní adept na čtení. :))

  OdpovědětVymazat
 3. Dobře, jelikož jsem fanoušek Stmívání, tak tuto knihu si fakt musím přečíst. Ta se mi bude hodně líbit. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Taky jsi mě dost nalákala, ztotožňuji se s předchozími komentáři. :D

  OdpovědětVymazat
 5. Tak teď jsi mě připomněla moji adi2 roky rozectenou knihu. ������ Nečtu vůbec nečtu s vím že je to velká chyba.

  OdpovědětVymazat
 6. Pěkná recenze. ;-) Úplně jsi mi připomněla, že bych měla dokoukat stejnojmenný seriál. :D

  OdpovědětVymazat
 7. Kdyby bylo v knížce zaměnění jmen, tak bych z toho byla úplně mimo :D Obálka teda vypadá luxusně, i když já mám radši, když děj jde do předu. Nepotřebuju pořád nějakou akci, ale nemám ráda zdlouhavé popisné pasáže.

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat

Každý komentář mi udělá velkou radost a moc za něj děkuji. :-)